Iran uruchomił fabrykę komponentów potrzebnych do wzbogacania uranu

Iran uruchomił fabrykę komponentów potrzebnych do wzbogacania uranu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Iranie zaczęła działać fabryka, która będzie w stanie produkować dziennie wirniki do nawet 60 wirówek potrzebnych do wzbogacania uranu - oznajmił szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi.

Uruchomienie fabryki nastąpiło miesiąc po deklaracji irańskiego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia, który zapowiedział wówczas przyspieszenie prac nad wzbogaceniem uranu, jeśli porozumienie atomowe Iranu z sześcioma mocarstwami z 2015 roku przestanie obowiązywać po wycofaniu się z niego Stanów Zjednoczonych.

Ali Akbar Salehi oświadczył, że nowa fabryka sama w sobie nie narusza warunków porozumienia nuklearnego. "Zamiast budować tę fabrykę w ciągu najbliższych siedmiu czy ośmiu lat, zbudowaliśmy ją jeszcze w trakcie negocjacji, ale jej nie uruchomiliśmy" - powiedział szef irańskiej agencji energii atomowej.

"Oczywiście najwyższy przywódca (ajatollah Chamenei) został o tym powiadomiony i przekazaliśmy mu wówczas niezbędne informacje. Teraz, kiedy wydał rozkaz, fabryka rozpoczęła swoją pracę" - dodał.

W zeszłym miesiącu Salehi oświadczył, że rozpoczęto prace nad infrastrukturą potrzebną do budowy zaawansowanych technologicznie wirówek wzbogacających uran w zakładzie położonym w pobliżu miasta Natanz w środkowej części Iranu. Jak zapowiedział, działania władz będą mieściły się w ramach porozumienia z 2015 roku.

Zgodnie z postanowieniami umowy atomowej Iran miał nie przekraczać limitu 300 kg produkcji wzbogaconego uranu oraz nie kontynuować prac nad reaktorem ciężkowodnym w Araku, potencjalnie zdolnym do produkcji plutonu. Energia jądrowa miała być wykorzystywana w Iranie tylko do celów cywilnych.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Na początku maja prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z tego porozumienia, argumentując, że nie obejmuje ono irańskiego programu pocisków balistycznych, nie odnosi się do prób wywierania wpływu przez Iran na państwa regionu ani nie wyznacza perspektyw po wygaśnięciu umowy w 2025 roku. Poinformował też o ponownym wprowadzeniu wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj, które obowiązywały przed zawarciem umowy. Część sankcji ma wejść ponownie w życie po upływie 90-dniowego okresu przejściowego, tj. 6 sierpnia, a część po 180 dniach, czyli 4 listopada.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Iran uruchomił fabrykę komponentów potrzebnych do wzbogacania uranu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!