J. Markowski: surowiec energetyczny fundamentalnym parametrem cywilizacyjnym gospodarki

J. Markowski: surowiec energetyczny fundamentalnym parametrem cywilizacyjnym gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odpowiedzialne państwo musi zabiegać o to, żeby nigdy nie nastąpił deficyt energii elektrycznej - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, prezes firmy Silesian Coal, spółki-córki HMS Bergbau AG, były wiceminister gospodarki.

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej oraz podejście do takich surowców, jak węgiel kamienny i brunatny, budzi coraz to większe wątpliwości. Tym bardziej, ze sama UE jest znaczącym importerem węgla. Jak się Pan na to zapatruje?

- Mimo mnożących się programów dekarbonizacji gospodarki Unii Europejskiej i de facto spadającego wydobycia węgla w państwach unijnych, faktem pozostaje to, że w UE rośnie zapotrzebowanie na węgiel.

I to zarówno na węgiel kamienny, jak i na węgiel brunatny. Warto przypomnieć, że największym w świecie producentem węgla brunatnego są Niemcy, gdzie roczne wydobycie tego surowca przekracza 170 mln ton.

Wielkość niebagatelna...

- I to nie dziwi, ponieważ udział węgla brunatnego w bilansie energetycznym Niemiec to mniej więcej jedna trzecia.

Drugim potentatem w zakresie wydobycia węgla brunatnego w UE jest Polska z rocznym wydobyciem na poziomie około 65 mln ton oraz rosnącym udziałem węgla brunatnego w bilansie energetycznym kraju.

Wobec wzrostu zapotrzebowania na węgiel w UE i spadkiem jego wydobycia w Unii - musi, co oczywiste, rosnąć import. I rośnie około 8 proc. rok do roku. A największym importerem węgla w UE są Niemcy. Ten import przekroczy 62 mln ton w roku 2015.

A energia odnawialna u naszych zachodnich sąsiadów?

- Ano właśnie. Co jeszcze bardziej symptomatyczne, rośnie również udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym Niemiec. Są takie landy, na przykład Hesja, która 50 proc. swego bilansu energetycznego pokrywa z energii wiatrowej.

To wszystko dowodzi temu, że kraj, który się rozwija gospodarczo - pomimo rygorystycznych programów w zakresie energochłonności gospodarki - zużywa coraz to więcej surowców energetycznych.

Surowiec energetyczny w obecnych realiach polityczno-ekonomicznych mocno zyskał na znaczeniu?

- Surowiec energetyczny jest obecnie fundamentalnym parametrem cywilizacyjnym gospodarki świata. I odpowiedzialne państwo musi zabiegać o to, żeby nigdy nie nastąpił deficyt energii elektrycznej.

Na co wpływ mają: zdolności produkcyjne energii, czyli moce zainstalowane w energetyce, zdolności przesyłowe sieci energetycznych oraz dostępność do surowca energetycznego. Właśnie ta wyobraźnia o dostępności do surowca energetycznego powoduje, że Niemcy inwestują w surowce energetyczne również poza granicami swego kraju.

Co decyduje o wyborze lokalizacji tego typu inwestycji?

- O miejscu takiej lokalizacji - oprócz zasobów naturalnych, poziomu kadr, dostępności do technologii - decyduje przewidywalność stabilności politycznej. I to właśnie preferuje Polskę.

Stąd obecność niemieckiego inwestora HMS Bergbau AG w projekcie Orzesze, dla którego powołano kierowaną przeze mnie spółkę celową Silesian Coal. Warto w tym momencie podkreślić, że to przecież nie Niemcy budować będą tę kopalnię. Tylko budować ją będą Polacy, wyposażać ją będą również Polacy i zatrudnieni w niej będą Polacy.

Podatki będą płacone w Polsce. Jedynie inwestorem są Niemcy, bowiem po pierwsze widzą zasadność tej inwestycji, a ponadto potrafią znaleźć na to pieniądze.

Wiele mówi się w UE o dekarbonizacji. Jednak - na co już zwróciliśmy uwagę w trakcie tej rozmowy - cały czas węgiel jest w państwach unijnych zużywany...

- Musimy pamiętać, że Unia Europejska w całej swojej filozofii energetycznej przez najbliższych 40 lat nie odejdzie od węgla, bowiem nie ma w co odejść. Będzie tylko temu węglowi stawiała coraz to większe wymagania ekologiczne.

One z kolei będą skutecznie uprzykrzały życie europejskiemu górnictwu, a zwłaszcza przemysłowi ciężkiemu, który - jeśli sobie z nimi nie poradzi - to zniknie z Europy. I przeniesie się do tych regionów świata, gdzie już przeniósł się i dalej przenosi się kapitał. Czyli do Azji i do Afryki. Role do spełnienia w tym procesie mają dwie grupy: politycy oraz inżynierowie.

Jakie to role?

- Skoro politycy muszą już ten proces realizować - bo nie starcza im siły sprawczej do wytłumaczenia, że w globalnym bilansie ekologicznym wielkość emisji gospodarki europejskiej jest praktycznie bez znaczenia - to muszą przynajmniej wywalczyć rozłożenie tego procesu w czasie. Tak, żeby inżynierowie mogli nadążyć z przemianami technologicznymi.

Przed laty w Polsce nikt nie sądził chyba, że będzie w UE wola przeprowadzenia dekarbonizacji.

- Negocjowałem roboczo w połowie lat 90-tych warunki przystąpienia Polski do UE. Wtedy, kiedy byliśmy jeszcze tylko państwem stowarzyszonym. Wówczas nikt od Polski nie wymagał likwidacji górnictwa.

Wręcz przeciwnie, przypisywano polskiemu górnictwu znaczącą rolę w bilansie energetycznym UE, którą sami zmarnowaliśmy poprzez zaniechanie modernizacji polskiego górnictwa.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Więcej na ten temat będzie można się dowiedzieć na sesji "Surowcowe bezpieczeństwo Europy" podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Sesję zaplanowano na 21 kwietnia 2015 r. Szczegóły wydarzenia
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!