XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

J. Szymczak: dziwna polityka środowiskowa UE

J. Szymczak: dziwna polityka środowiskowa UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Unia Europejska stawia sobie niesamowicie ambitne cele dotyczące redukcji emisji CO2. Zapewne każdy podpisałby się pod ideą ochrony środowiska, ale trzeba to robić w rozsądny sposób - podkreślił we wtorek w Katowicach prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Jacek Szymczak, podczas jednej z debat III Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Prezes Szymczak był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego, który był poświęcony problemom polskiego sektora ciepłowniczego.

- Jest coś dziwnego w tzw. polityce ochrony środowiska. Unia Europejska stawia sobie niesamowicie ambitne cele dotyczące emisji CO2. Pytaniem jest, czy rzeczywiście węgiel jest tak niebezpieczny dla ochrony środowiska - powiedział.

- Globalny udział Unii Europejskiej w emisji CO2 wynosi 14-15 proc. Natomiast udział unijnego sektora energetycznego w globalnej emisji CO2 wynosi ok. 5-7 proc., z czego na węgiel przypada ok. 10 proc. tej sumy - wyliczył.

Dodał, że w Polskiej energetyce ok. 90 proc. zużywanego paliwa to węgiel brunatny i kamienny. Natomiast w ciepłownictwie węgiel kamienny stanowi ok. 75 proc. zużywanego paliwa.

- Myślę, że należy zachować stan zdrowej równowagi. Zapewne każdy podpisze się za ochroną środowiska, ale trzeba to robić w rozsądny sposób - zaznaczył Szymczak.

Przypomniał, że na pewnym etapie unijnego procesu legislacyjnego proponowano wprowadzenie benchmarków paliwowych.

- Byłoby to rozwiązanie, które uwzględnia specyfikę paliwową poszczególnych państw, a jednocześnie zachęcające do obniżenia emisji CO2. Tymczasem powoływanie się na 10 proc. najbardziej wydajnych instalacji w UE oznacza, że mamy odniesienie do emisji CO2 przy spalaniu gazu ziemnego. Współczynnik emisji kształtuje się w tym przypadku na poziomie 55 kg CO2 na GJ, a w przypadku węgla jest to ponad 110 kg na GJ - wskazał Szymczak.

Podkreślił, że w efekcie takich regulacji ciepłownictwo od 2013 r. będzie musiało dokupywać ok. 50 proc. potrzebnych uprawnień do emisji CO2.

- Pytanie tylko, jak ukształtuje się wówczas cena jednego uprawnienia? Jedno jest pewne - pojawi się dodatkowy koszt - powiedział Szymczak.

Zaznaczył, że dotyczy to podmiotów, które posiadają więcej niż 20 MW zainstalowanych mocy.

- W ten sposób dojdzie do różnicowania warunków konkurencyjnych dla prowadzenia praktycznie tej samej działalności. Ochrona środowiska - w rozumieniu Unii Europejskiej - nie widzi emisji ze źródeł poniżej 20 MW - podsumował prezes.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: J. Szymczak: dziwna polityka środowiskowa UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!