Jacek Siwiński, prezes Velux Polska: efektywność energetyczna się opłaca

Jacek Siwiński, prezes Velux Polska: efektywność energetyczna się opłaca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kurczące się zasoby naturalne, sytuacja na rynku pracy, digitalizacja, rosnące ceny energii i zanieczyszczenie środowiska czy emisja gazów cieplarnianych to wyzwania, które w swojej pracy powinien uwzględniać każdy, kto zarządza firmą i to bez względu na jej wielkość - mówi WNP.PL Jacek Siwiński, prezes Velux Polska. Zakłady Velux w Polsce produkują ciepło pokrywające ok. 85 proc. zapotrzebowania firmy, rozważana jest budowa własnej farmy fotowoltaicznej.

  • Coraz więcej przedsiębiorstw zrównoważony rozwój postrzega jednak nie jako barierę czy przykry obowiązek, ale jako szanse na wzmocnienie własnej przewagi konkurencyjnej.
  • Dzięki poprawie efektywności energetycznej, lepszemu gospodarowaniu surowcami, skutecznemu zarządzaniu zasobami pracy i wdrażaniu rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego można działać bardziej efektywnie i generować wartość dodaną.
  • To bardzo ważne, żeby biznes nie był obciążeniem dla otoczenia, a działalność nie odbywała się kosztem przyszłych pokoleń, a także interesariuszy.
  • Jacek Siwiński, prezes Velux Polska w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego weźmie udział m.in. w panelach "Zrównoważony rozwój w strategiach firm" oraz "Energetyczna rewolucja w budownictwie" (14 maja).

Wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem i realizacja tzw. celów zrównoważonego rozwoju dostrzegane są też przez rządy poszczególnych państw oraz Unię Europejską, które odpowiednimi regulacjami motywują do odpowiedzialnego zarządzania, także tych mniej przekonanych.

Własne ciepło i oszczędność energii elektrycznej

Praktyki związane z oszczędnością surowców i zasobów oraz energii, a także coraz lepszym wykorzystaniem odpadów są ważne nie tylko z perspektywy polityki środowiskowej firm, ale przede wszystkim z uwagi na tkwiący w nich potencjał możliwości redukcji kosztów.

- Na przykład w naszej działalności kierujemy się sześcioma kluczowymi zasadami dotyczącymi polityki środowiskowej: nieustannym minimalizowaniem naszego wpływu na środowisko, proekologicznym projektowaniem produktów, efektywnym użytkowaniem surowców, energii i wody, utrzymywaniem wysokiego standardu bezpieczeństwa pracy, współpracą z dostawcami, klientami i innymi partnerami biznesowymi na rzecz osiągnięcia najwyższych standardów ochrony środowiska oraz poszukiwaniem rozwiązań, które pozwolą uczynić nasze produkty dużo bardziej przyjaznymi środowisku, niż wymagają tego zewnętrzne normy - mówi Jacek Siwiński, prezes Velux Polska.

Spółka realizuje również wiele praktyk z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego, które przynoszą wymierne korzyści biznesowe.

Na przykład fabryki grupy Velux w Polsce stosują kotły na biomasę (wióry, będące produktem ubocznym z produkcji okien drewnianych) do uzyskania energii na potrzeby procesów produkcyjnych, a także ogrzewania hal produkcyjnych.

- Instalacje pokrywają około 85 proc. zapotrzebowania na energię cieplną, redukując zużycie gazu ziemnego na poziomie 80-85  proc. Właśnie rozpoczęliśmy projekt wymiany oświetlenia w naszych fabrykach na lampy LED, dzięki temu osiągniemy redukcję zużycia energii na potrzeby oświetlenia na poziomie 40-50 proc., zaś w skali ogólnej ok. 8 proc. Przy tej drugiej inwestycji skorzystaliśmy z nieoprocentowanego kredytu oferowanego przez NFOŚiGW do sfinansowania tej ekologicznej inwestycji. Rozważamy też założenie własnej farmy fotowoltaicznej. Warto też dodać, że te ekologiczne instalacje, kotły na biomasę i lampy LED przyczyniły się do poprawy warunków pracy w naszych zakładach – co jest dla nas bardzo ważnym, niewymiernym benefitem - informuje Jacek Siwiński.

Nowoczesny Przemysł 4.0

Rewolucja przemysłowa, przemysł 4.0, transformacja cyfrowa to hasła, które w ostatnich latach zdominowały debatę publiczną w obszarze gospodarki. Czym jednak rewolucja przemysłowa jest w praktyce?

- Moim zdaniem, te ambitnie brzmiące hasła tak naprawdę kryją jedną z myśli poety i filozofa Johanna Wolfganga von Goethe, który napisał kiedyś: „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. Przecież poprawa efektywności, obniżanie kosztów, budowanie przewagi konkurencyjnej, wzrost bezpieczeństwa pracy to procesy, które od dawna towarzyszą przedsiębiorcom na całym świecie, czy to w produkcji, czy w usługach, i to bez względu na skalę biznesu czy branżę. To są procesy, które zachodzą w przemyśle i całej gospodarce bezustannie, w sposób ciągły. Naukowcy i teoretycy nakreślają zaś pewne kamienie milowe głównie dla łatwego zobrazowania postępu całej gospodarki - dodaje Jacek Siwiński.

Podkreśla, że przykłady wielu firm udowadniają, że mądrze prowadzona polityka zrównoważonego rozwoju pozwala osiągać znaczne korzyści gospodarcze i zwiększać swoją konkurencyjność. Taka świadomość powinna stać się powszechna wśród przedsiębiorców w Polsce.

Polski przemysł nie może w tym zakresie zostać z tyłu, bo mamy zbyt dużo do stracenia. Polska należy bowiem do grona krajów z jednym z wyższych udziałów przemysłu w PKB, dużo wyższym niż średnia unijna - w Polsce w 2017 r. wynosił on 27,2 proc. wobec 19,6 proc. dla całej UE.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

To powinno być zobowiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, aby ten korzystny wskaźnik utrzymać.
Zysk i społeczna odpowiedzialność nie stoją ze sobą w sprzeczności. Działalność nastawiona na zyski wcale nie musi być szkodliwa, jeśli jednocześnie firma potrafi zarabiać pieniądze w sposób odpowiedzialny.

Jest to zdecydowanie model biznesowy, który należałoby wspierać. W Polsce rozumienie „społecznej odpowiedzialności” koncentruje się często na różnego rodzaju akcjach społecznych lub pomocy socjalnej.

- Tymczasem odpowiedzialna firma, to taka, która tworzy produkty lub usługi przyjazne konsumentom oraz zdrowe, które są produkowane z poszanowaniem dla pracowników oraz z zachowaniem najwyższych norm dbałości o środowisko. Czyli powiedziałbym, że jest to firma, która przede wszystkim zarabia odpowiedzialnie, a nie tylko wydaje zarobione pieniądze na cele społeczne. Biznesy, które budują pozytywny łańcuch wartości na każdym etapie tworzenia i sprzedaży produktu, są perspektywiczne - podkreśla Jacek Siwiński.

W jego ocenie oczywiste jest, że każda branża ma swoją specyfikę i mierzy się z różnymi wyzwaniami.

- Jest jednak kilka trendów, które stawiają takie same wyzwania dla całej gospodarki i wszystkich firm. Gdybym miał wybrać najważniejsze, to wskazałbym na efektywność i zrównoważony rozwój - podsumowuje Jacek Siwiński.

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Zobacz listę prelegentów
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jacek Siwiński, prezes Velux Polska: efektywność energetyczna się opłaca

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!