Jak nie bać się partnerstwa publiczno-prywatnego?

Jak nie bać się partnerstwa publiczno-prywatnego?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samorządom wciąż brakuje odwagi potrzebnej do realizacji projektów w formule PPP. Jak przełamywać nieufność między partnerami - mówi serwisowi gospodarka.polskieradio.pl prezes PIR Mariusz Grendowicz, realizujący obecnie dwie wielkie inwestycje w tym systemie.



- Cały czas mówi się o tym czwartym „P”(potocznie kojarzonym z Prokuraturą). My w ramach Akademii ciągle mówimy, że znacznie ważniejsze od tego czwartego „P” jest to pierwsze „P”, czyli partnerstwo. Bez zaufania stron nie ma partnerstwa, a bez partnerstwa nie ma partnerstwa publiczno-prywatnego. Pokazujemy, w jaki sposób budować zaufanie miedzy partnerami, takimi narzędziami jak dialog konkurencyjny, wspólnie wypracowany model finansowy. W ten sposób mamy nadzieję, że ośmielimy samorządy do realizacji projektów w ramach PPP – mówi prezes PIR Mariusz Grendowicz.

Prezes PIR zauważa zresztą, że ten brak zaufania jest po obu stronach. Zarówno po stronie władz samorządowych, jak i inwestorów prywatnych.

- Wynika to z braku zrozumienia. Proszę zwrócić uwagę na to, że bardzo często partnerzy prywatni nie dysponują właściwą wiedzą na temat tego, co oznacza realizacja projektów infrastrukturalnych przez samorządy, w jakich rygorach prawnym samorząd się porusza. Często w przetargach występują podmioty zagraniczne, które nie mają żadnego pojęcia na temat polskich realiów. Z drugiej strony widać też brak zrozumienia po stronie partnera publicznego. Bardzo często nie rozumie on, dlaczego prywatny inwestor próbuje zminimalizować swoje udziały kapitałowe, i dąży do jasnej alokacji ryzyk – tłumaczy Mariusz Grendowicz.

Pierwszym projektem PIR realizowanym w formule PPP jest budowa z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, elektrociepłowni w Olsztynie. Jak mówi prezes PIR Mariusz Grendowicz, wiążąca decyzja inwestycyjna dotycząca budowy elektrociepłowni w Olsztynie zapadnie jeszcze w trzecim kwartale tego roku.

Drugi projekt to transakcja realizowana wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dotycząca przebudowy i wybudowania oraz utrzymania przez 30 lat dróg lokalnych w rejonie Włocławka przez partnera prywatnego.

- W przypadku budowy elektrociepłowni mówimy o kwocie 500 milionów złotych, w drugim przypadku (dróg lokalnych) to około 400 milionów złotych. Mamy nadzieję, że wypracowanie tych projektów i doprowadzenie ich do końca z sukcesem, spowoduje stworzenie pewnych wzorców, które będziemy mogli powielać przy kolejnych transakcjach – mówi prezes PIR.

Przygotowywane są kolejne inwestycje, ale jak tłumaczy prezes Grendowicz, ze względu na interes partnerów i obowiązujące PIR w tym zakresie klauzule poufności, szczegółowe informacje mogą ujrzeć światło dzienne w momencie podpisania listów intencyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak nie bać się partnerstwa publiczno-prywatnego?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!