XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak nie przespać rewolucji w energetyce?

Jak nie przespać rewolucji w energetyce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Transformacja energetyki stawia przed sektorem dystrybucji historyczne wyzwania. Można i trzeba się z nimi mierzyć z wykorzystaniem najnowszych technologii. Ale jak przyspieszyć ten proces? Wymusić regulacyjnie, czy zaczekać, aż innowacje będą się opłacać? Jeśli prześpimy rewolucję w świecie energii, to obudzimy się... w ciemnościach.


Dostawcy technologii dla energetyki trzymają ambitne rozwiązania w szufladach, skarżąc się na regulatora, że nie wprowadza rozwiązań sprzyjających wykorzystaniu innowacji. Kwestie adekwatnej reakcji na zmiany w sektorze energii – przede wszystkim wywołane postępem technologicznym i polityką ochrony klimatu – były jednym z głównych motywów sesji panelowej “Infrastruktura energetyczna wobec nowych zjawisk” w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Apator, polska grupa przemysłowa specjalizuje się w obszarze aparatury łączeniowej oraz pomiarowej, a także systemów IT. Ponad połowa jej sprzedaży pochodzi z eksportu. Firma wykreowała autorskie rozwiązania w zakresie odczytu i rozliczania mediów użytkowych. Na polskim rynku nie może jednak liczyć na ożywienie popytu…

 – W 2026 mamy mieć w kraju 80 proc. zdalnego odczytu zainstalowanego na sieci. To 12 mln liczników. Dla nas to wielka szansa – Mirosław Klepacki, prezes zarządu Apatora. – Na razie jednak grupa żyje z dostaw do spółek Skarbu Państwa. A polityka państwa nie wspiera wykorzystania tych technologii… Hasła o poważnym traktowaniu OZE czy rozpraszania rynku energii pozostają hasłami. Wszystko to dzieje się w ślimaczym tempie. Opracowaliśmy więc produkty tanie. To nasza odpowiedź na agresję ze strony producentów z krajów azjatyckich. Ambitne opracowania leżą w szufladzie.

 – Domaga się pan, by państwo zmuszało do zainstalowania waszych liczników? – polemizował  z Klepackim Wojciech Drożdż, wiceprezes zarządu ds. innowacji i logistyki w Enea Operator. – A gdzie jest wartość? Jeśli te liczniki są super i rozwiązują wszystkie problemy, to firmy miałyby je już zamontowane. Musimy budować modele biznesowe – to wyższa racja niż dostępność technologii.

 – Rozwiązania pozwalające na inteligentne zarządzanie siecią, zużyciem i taryfami sprzyjają efektywności energetycznej. To prostsze i tańsze niż np. budowanie magazynów energii – przekonywał Klepacki.

 W konkluzjach dyskusji podkreślano potrzebę długofalowej polityki wspierania transformacji energetycznej oraz gwarantującej stabilność regulacji. To zdaniem biznesu warunek zmiany systemu energetycznego przy zachowaniu racjonalności ekonomicznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak nie przespać rewolucji w energetyce?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!