Jak sfinansować budowę elektrowni atomowej? ME ma kilka modeli

Jak sfinansować budowę elektrowni atomowej? ME ma kilka modeli
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Ministerstwie Energii opracowano kilka modeli finansowo-biznesowych dla budowy elektrowni jądrowej - poinformował w środę dyrektor departamentu energii jądrowej w ME Józef Sobolewski. Jak zaznaczył, kierownictwo resortu stoi teraz przed decyzją o wyborze.

Jak mówił Sobolewski na posiedzeniu poselskiego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej, w ministerstwie dokonano analizy różnych struktur właścicielskich.

- Mamy kilka modeli, ale w tej chwili nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji" - podkreślił, dodając, że obecnie to już raczej "kwestia decyzji, a nie ponownego opracowywania różnych wariantów finansowania". Sobolewski dodał, że na ten temat w kierownictwie ME trwa obecnie dyskusja.

Sobolewski dodał, że ME założyło, iż finansowanie na co najmniej pierwszy blok albo pierwszą elektrownię jądrową będzie "krajowe".

- Chodzi nam o to, żeby tego projektu nie zdominowały rynki finansowe. Żeby nie był to projekt finansowy, tylko energetyczny - podkreślił. Zaznaczył, że jeszcze nie sprecyzowano, czy chodzić będzie o pierwszy blok, czy o całą pierwszą elektrownię.

Mówił też, że przeprowadzone analizy wskazują, iż koszty wytwarzania energii w krajowej elektrowni jądrowej w czasie kiedy mogłaby powstać - będą niższe niż koszty wytwarzania w nowych blokach węglowych.

Tydzień temu minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że negocjacje dotyczące lokalizacji elektrowni jądrowej ze społecznościami lokalnymi są zaawansowane. Dodał, że pod uwagę brane są dwa miejsca, gdzie mogłaby powstać taka elektrownia.

Mówił też, że odpowiednim do budowy elektrowni jądrowej byłby obszar nadmorski, ze względu na stały dostęp do wody, która potrzebna jest do chłodzenia. Dodał, że od momentu ogłoszenia przetargu budowa elektrowni jądrowej może potrwać 9-10 lat.

Na początku września Tchórzewski powiedział, że na budowę 3 bloków jądrowych trzeba około 75 mld zł do roku 2040. Dodał, że jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadłaby w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 roku.
CZytaj więcej: Tchórzewski: pierwszy blok atomowy uruchomiony do 2030 roku

W rozmowie z wnp.pl minister energii stwierdzil, że znalezienie środków na budowę elektrowni jądrowej to jedyna możliwość uratowania polskiego górnictwa. W innym przypadku mogą być olbrzymie problemy. Pamiętamy, że kiedy Polska przed laty nie znalazła rozwiązania, to straciliśmy przemysł stoczniowy.
Czytaj więcej: Krzysztof Tchórzewski: elektrownia atomowa uratuje polskie górnictwo

 
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak sfinansować budowę elektrowni atomowej? ME ma kilka modeli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!