Jak w Polsce powinien wyglądać rynek mocy w energetyce?

Jak w Polsce powinien wyglądać rynek mocy w energetyce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Realnym problemem, przed którym stają obecnie wytwórcy energii, jest utrzymywanie niektórych jednostek wytwórczych, które z czysto biznesowego punktu widzenia powinny być wyłączone, bo ich funkcjonowanie jest nieopłacalne. Z drugiej strony istnieje potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego, za które ktoś musi zapłacić.

Rynek mocy może być odpowiedzią, która pozwoli wytwórcom prowadzić biznes przy jednoczesnym zrozumieniu ich roli jako gwarantów bezpieczeństwa energetycznego. Zadaniem rynku mocy jest wprowadzenie dodatkowych zachęt finansowych dla wytwórców, które stabilizują poziom ich przychodów oraz pozwalają na utrzymanie rentowności nawet przy niskim stopniu wykorzystania (ograniczonym czasie pracy).

Istnieje wiele rozwiązań organizacyjnych rynku mocy, a modele tego rynku można podzielić na dwie główne kategorie: rynki mocy oparte na wolumenie i rynki mocy oparte na cenie. Rynki mocy funkcjonują obecnie w kilku krajach Europy – Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Włoszech, Grecji, Rumunii, Finlandii i Szwecji. Prace nad rynkiem mocy prowadzą Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Belgia.

- Mimo że istnieje kilka potencjalnych modeli rynku mocy, to mnogość wariantów ich implementacji może doprowadzić do wypaczenia spodziewanych efektów wdrożenia. Kształt rynku może istotnie ograniczać funkcjonowanie pewnych technologii wytwórczych i prowadzić do niezamierzonego zniekształcenia mechanizmów rynkowych. W niektórych wariantach rynek mocy może być również traktowany jako jedno z ważnych narzędzi wspierających politykę inwestycyjną firm energetycznych – mówi Dorota Dębińska-Pokorska, dyrektor w grupie energetycznej PwC.

W Polsce obecnie rynek mocy jest w fazie projektowania. Dla prawidłowości jego funkcjonowania oraz osiągnięcia celów stawianych takim rozwiązaniom niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej architektury rynku. Polska przygotowując się do wdrożenia modelu rynku mocy, musi zdefiniować, jaki cel taki rynek ma realizować i odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań: Zapewnienie wymaganej rezerwy przez jednostki, których praca nie ma uzasadnienia ekonomicznego?, Dodatkowe źródło przychodów dla wytwórców, którzy nie mają możliwości pracy na pełnych zdolnościach produkcyjnych?, Wsparcie jedynie dla nowych jednostek? – wsparcie dla wybranych technologii?.

Więcej na panelu Polska energetyka - Fakty i Mity w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Okazją do dyskusji jest prezentacja wspólnego raportu ING Banku Śląskiego i PwC "5 mitów polskiej elektroenergetyki 2014". Debata odbędzie się w Katowicach 8 maja o godz. 14.30. Zobacz więcej informacji o tym wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak w Polsce powinien wyglądać rynek mocy w energetyce?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!