Jaka jest przyszłość energetyki wielkoskalowej?

Jaka jest przyszłość energetyki wielkoskalowej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Wielka energetyka wytwórcza zaczyna się powoli stawać pewnego rodzaju infrastrukturą , podobną do sieci energetycznej. To jest obszar, który zaczyna być coraz bardziej regulowany i można sobie na przykład wyobrazić, że wielkie elektrownie systemowe , tak samo jak sieci, są regulowane – stwierdził Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki, PKN Orlen, podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jedna z debat przeprowadzonych podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego była dedykowana przyszłości energetyki  ("Trendy przyszłości w polskiej energetyce"). Ze względu m.in. na rozwój energetyki rozproszonej uczestnicy debaty zastanawiali się, jaka może być w przyszłości rola dużych elektrowni, tzw. elektrowni systemowych. 
Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen oceniał, że wielkie bloki energetyczne będą potrzebne w przyszłości, bo m.in. ktoś musi odpowiadać za utrzymywanie wymaganej częstotliwości napięcia w systemie czy za ubezpieczanie systemu w związku z rozwojem źródeł o zmiennej generacji.

- Duże elektrownie to 4-5 lat przygotowania inwestycji i 3-4 lata realizacji inwestycji.  Przy obecnym  tempie rozwoju rynku nie są one zbyt dobrze przystosowane do konkurowania. Chociażby rynek mocy wprowadzamy właśnie po to, żeby pomóc tym elektrowniom, żeby one mogły powstać, czy żeby mogły produkować bez oparcia tylko i wyłącznie o rynek - wskazywał Jarosław Dybowski.

- Co się zatem zaczyna dziać ? Ja to widzę w ten sposób, że wielka energetyka wytwórcza zaczyna się powoli stawać pewnego  rodzaju infrastrukturą, podobną do sieci energetycznej. Jest elementem potrzebnym, który musi istnieć, ale nie za bardzo może uczestniczyć w rzeczywistym rynku energii. To jest obszar, który zaczyna być coraz bardziej regulowany i można sobie na przykład wyobrazić, że wielkie elektrownie systemowe, tak samo jak sieci, są regulowane, wyjęte z obszaru ryzyka rynkowego – ocenił Jarosław Dybowski.

Ocenił on, że konkurencyjna w tym obszarze rynkowym być może pozostanie mała generacja, prosumenci czy klastry energii , bo w tych sferach można relatywnie łatwo i szybko budować nowe źródła energii, a także równie łatwo je modernizować i dostosowywać do rynku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaka jest przyszłość energetyki wielkoskalowej?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!