Japończycy pomogą zbudować atomówkę na Litwie

Japończycy pomogą zbudować atomówkę na Litwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Japońskie instytucje przyczynią się do finansowania budowy siłowni atomowej w Visaginas na Litwie - takie zapewnienie otrzymał premier Litwy Andrius Kubillius podczas zakończonej w piątek wizyty w Japonii.

Japoński koncern Hitachi ma być inwestorem strategicznym budowy siłowni na Litwie.

"Spotkaliśmy się z przedstawicielami Japońskiego Banku Eksportowo-Importowego, który udziela pomocy japońskim inwestycjom zagranicznym. Byłby to podstawowy bank organizujący pomoc finansową ze strony Japonii" - powiedział w piątek w wywiadzie dla agencji BNS Kubilius.

Premier odnotował, że o możliwościach finansowania realizacji projektu budowy siłowni rozmawiał też z premierem Japonii Yoshihiko Nodą i ministrem gospodarki Yukio Edano. "Uzyskaliśmy zdecydowane poparcie dla naszego projektu i udziału w nim Hitachi" - podkreślił Kubilius.

Poinformował, że w marcu ostatecznie zostanie uzgodniona umowa koncesyjna z koncernem Hitachi, a w najbliższym czasie rozpoczną się negocjacje z partnerami regionalnymi.

Premier Litwy na razie odniósł się do kwestii podziału akcji w przyszłym projekcie.

Elektrownia jądrowa Visaginas ma zastąpić zamkniętą już siłownię Ignalina. Dotychczas mówiło się, że większość udziałów w przedsięwzięciu ma mieć inwestor strategiczny, Litwie ma przypaść 34 proc., pozostała cześć jest do podziału pomiędzy partnerami regionalnymi - spółkami energetycznymi z Estonii, Łotwy, i Polski. Jednakże polskie PGE zawiesiło na początku grudnia zaangażowanie w ten projekt.

Przedstawiciel MSZ Litwy ds. polityki energetycznej i transportowej, ambasador Vytautas Naudużas, w rozmowie z agencją Bloomberg zaznaczył w czwartek, że dotychczas ze strony polskiego rządu nie ma oficjalnej decyzji o wycofaniu się z projektu. "Kwestia uczestnictwa Polski obecnie nie jest klarowna" - powiedział Naudużas.

W siłowni w Visaginas ma stanąć jeden rektor klasy ABWR o mocy rzędu 1300 MW. Technologię ma dostarczyć będąca częścią Hitachi firma GE-Hitachi Nuklear Erergy (GEH). Strona litewska zakłada, że prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku, a w 2020 roku siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!