Japończycy przeciwni włączeniu elektrowni atomowych

Japończycy przeciwni włączeniu elektrowni atomowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Większość Japończyków sprzeciwia się włączeniu elektrowni atomowych zamkniętych w celu przeprowadzenia kontroli - wynika z sondażu opublikowanego we wtorek w dzienniku "Asahi"; to brak zaufania do energii atomowej po wypadku nuklearnym w Fukushimie.

Japoński rząd chce wznowić pracę kilku elektrowni nuklearnych, by uniknąć potencjalnych braków energii w letnim szczycie w sytuacji, gdy tylko dwa z 54 reaktorów wytwarzają elektryczność. Te dwa ostatnie reaktory mają być zamknięte na konserwację.

Minister gospodarki i handlu Yukio Edano powiedział w marcu, że żaden reaktor w Japonii może na czas nie wznowić pracy do lata, co doprowadziłoby do 10-procentowych w przybliżeniu braków w podaży energii.

Według sondażu przeprowadzonego w weekend 57 proc. ludzi sprzeciwia się wznowieniu działania reaktorów, przy czym 80 proc. nie ma zaufania do środków bezpieczeństwa, o których zapewnia rząd.

Społeczne zaniepokojenie z powodu energii atomowej gwałtownie wzrosło w Japonii po wypadku nuklearnym w marcu ubiegłego roku w elektrowni Fukushima I, wywołanym przez potężne trzęsienie ziemi i tsunami.

Rząd Japonii zarządził przeprowadzenie tzw. stress testów w reaktorach chcąc dowieść, że są bezpieczne, lecz, jak pisze Reuters, wiele władz lokalnych, na których terenie są reaktory, apeluje o bardziej wszechstronny zestaw testów, które by uwzględniały uszkodzenia, do jakich doszło w Fukushimie.

Po katastrofie w Fukushimie Japonia zapowiedziała, że w przyszłości zredukuje zależność od atomu, który przed kryzysem zaspokajał 30 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. 14 i 15 marca nastąpiły kolejne eksplozje. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była największą awarią nuklearną od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w roku 1986.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Japończycy przeciwni włączeniu elektrowni atomowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!