Japonia obniża cel redukcji emisji do 2020 r.

Japonia obniża cel redukcji emisji do 2020 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Japonia drastycznie obniżyła swój cel redukcji emisji gazów cieplarniach, tłumacząc się koniecznością wyłączania elektrowni atomowych po katastrofie siłowni w Fukushimie. Organizacje pozarządowe obecne na szczycie klimatycznym w Warszawie mocno skrytykowały rząd w Tokio.

Japońskie władze ogłosiły w piątek, że cel redukcji emisji CO2 do 2020 r. wyniesie 3,8 proc. w porównaniu z poziomem 2005 r. Oznacza to, że w porównaniu do 1990 roku emisja Japonii na koniec tej dekady nie zmaleje, a wzrośnie o 3,1 proc.

To kompletna zmiana dotychczasowej polityki, wcześniej bowiem Japończycy bronili ustaleń protokołu z Kioto i deklarowali chęć redukcji emisji gazów cieplarnianych o 25 proc. do 2020 r. Zmiana nastawienia wynika z katastrofy, do jakiej doszło po trzęsieniu ziemi i tsunami z 2011 r., które uszkodziło elektrownię atomową w Fukushimie. Po tym wypadku zdecydowano się na wyłączenie wszystkich 50 reaktorów. Ostatni z nich stanął we wrześniu tego roku.

Przed katastrofą prawie jedna trzecia energii elektrycznej w Japonii pochodziła z atomu. Premier Japonii wprawdzie chce powrotu do tego źródła energii, ale do czasu, gdy to się stanie ubytek w miksie energetycznym musi być zaspokajany przez mniej ekologiczne źródła.

Decyzja Japonii nie spodobała się ekologom obecnym na warszawskim szczycie klimatycznym. W piątek Tokio otrzymało niechlubne wyróżnienie Skamieliny Dnia.

"Nagroda" przyznawana jest codziennie w czasie negocjacji Klimatycznych przez Climate Action Network (CAN) - największe na świecie stowarzyszenie organizacji ekologicznych.

"Jesteśmy bardzo, bardzo rozczarowani. Wkład Japonii w negocjacje klimatyczne jest destrukcyjny" - mówiła na konferencji prasowej w Warszawie Kimoko Hirata z Japońskiej Climate Action Network.

Jak podkreśliła, po Fukushimie organizacje pozarządowe cierpliwie czekały na nową japońską politykę klimatyczną, tymczasem proces podejmowania decyzji ws. nowego celu redukcji był kompletnie nietransparentny.

Zaznaczyła, że w wyniku wyłączenia elektrowni atomowych poziom emisji w Japonii zwiększył się w zeszłym roku o 7,2 proc. w porównaniu do 2010. Jej zdaniem wyłączanie elektrowni nie musi jednak oznaczać, że jej kraj nie będzie redukować emisji. Wskazała na możliwość rozwijania energetyki odnawialnej i zwiększania efektywności energetycznej.

"Jeśli Japonia podejmie te środki, może utrzymać 25-procentową deklarację redukcji emisji" - oceniła Hirata. Wskazała, że to bardzo ważne, bo Japonia jest piątym największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie.

Z kolei cytowany przez Reutera minister środowiska Japonii Nobuteru Ishihara ocenił, że biorąc pod uwagę, iż żaden z reaktorów nie pracuje, rząd nie miał innego wyboru, jak zmienić cel redukcji.

We wtorek Skamielinę Dnia dostał polski rząd, za to, że jego dotychczasowe działania podczas szczytu klimatycznego - zdaniem ekologów - pokazały, jak nie należy prowadzić przygotowań i negocjacji klimatycznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Japonia obniża cel redukcji emisji do 2020 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!