XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Japonia: w Tokio szalony popyt na liczniki Geigera

Japonia: w Tokio szalony popyt na liczniki Geigera
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gdy w położonej 240 km na północ od Tokio elektrowni atomowej Fukushima I wciąż trwa kryzys, w samej japońskiej stolicy zawrotne rozmiary osiąga popyt na liczniki Geigera, a fabryki nie nadążają z ich produkcją - pisze w środę agencja Reuters.

W dwa miesiące po trzęsieniu ziemi o sile 9 w skali Richtera i towarzyszącej mu fali tsunami japońscy inżynierowie wciąż starają się zatamować wyciek substancji radioaktywnych z Fukushimy i opanować sytuację w poważnie uszkodzonej elektrowni.

Jak pisze Reuters wielu Japończyków przestało już jednak komukolwiek wierzyć i dlatego kupują liczniki, by samemu zweryfikować podawane informacje o poziomie skażenia radioaktywnego.

W dzielnicy Akihabara, tokijskiej mekce handlu elektroniką, wiele sklepów sprzedało wszystkie urządzenia tego typu i nie jest w stanie nadążyć za zapotrzebowaniem.

"Nikt ich nawet nie ogląda, a czasem nawet nie wiedzą jak te urządzenia się nazywają, ale od czasu trzęsienia ziemi ludzie są nimi bardzo zainteresowani - wyjaśnia szef sprzedaży w jednym ze sklepów. - Sprzedajemy ich 100 razy więcej".

We wtorek zarządzająca Fukushimą firma TEPCO potwierdziła, że pręty paliwowe w trzech reaktorach uległy częściowemu stopieniu. Po wypadku radioaktywne substancje wykryto w żywności pochodzącej z rejonu elektrowni, a nawet w wodzie w miejscach tak odległych od Fukushimy jak Tokio.

W produkującej liczniki Geigera fabryce Fuji Electric praca idzie pełną parą. "Produkujemy cztero-, pięciokrotnie więcej liczników Geigera niż normalnie" - zapewnia dyrektor Michihiro Kitazawa.

Większość liczników produkowanych w tej fabryce jest składanych ręcznie. Wytwarza się kilkanaście ich typów, w sumie około 2 tys. sztuk miesięcznie.

Firma podkreśla, że uprościła konstrukcję liczników tak, by każdy mógł ich użyć, ale zapewnia równocześnie, że najważniejsze jest by przeszły one rygorystyczną kontrolę jakości, gdyż większość z nich będzie wykorzystywana przez pracowników elektrowni atomowych i precyzja ich wskazań jest bardzo istotna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Japonia: w Tokio szalony popyt na liczniki Geigera

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!