Jarosław Kłapucki, Consus. Polski przedsiębiorca pozywa Francję

Jarosław Kłapucki, Consus. Polski przedsiębiorca pozywa Francję
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jarosław Kłapucki, który zarobił miliony na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, spędził rok we francuskim więzieniu. Uniewinniony będzie walczył o kilkadziesiąt milionów euro odszkodowania.

7 lipca 2016 r. był dla Jarosława Kłapuckiego fatalny. Biznesmen, jako jeden z kilkunastu oskarżonych, przyleciał do Paryża na ogłoszenie wyroku w sprawie, którą francuskie media ochrzciły mianem "oszustwa stulecia", związanej z wyłudzaniem VAT. Skazany na siedem lat więzienia i 1 mln EUR kary Kłapucki trafił do aresztu. Sprawę opisały media francuskie, polskie i afrykańskie - czytamy w artykule "Pulsu Biznesu".

O sprawie informował również portal wnp.pl: Polski broker broni się w procesie ws. oszustw podatkowych na rynku CO2 we Francji

- Minęło na razie mało czasu. Wyrok uprawomocnił się na początku lipca, zwolniono mnie z aresztu, wróciłem do Polski, odpocząłem. W sierpniu złożyłem skargę przeciwko państwu francuskiemu w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Została przyjęta. Przygotowuję kolejne kroki prawne, w imieniu własnym i spółki - mówił Jarosław Kłapucki dla "Pulsu Biznesu".

- Domagam się ukarania Francji za to, że zostałem aresztowany na 12 miesięcy, a także za sam sposób aresztowania, który był niezgodny z prawem. Nie poinformowano mnie na przykład, dlaczego zostałem aresztowany. Jeśli wygram, otworzy mi to drogę do uzyskania odszkodowania. Firma Consus, której byłem współzałożycielem, została zniszczona. Afera odstraszyła też naszych zagranicznych partnerów biznesowych, np. z Afryki, z którymi handlowaliśmy biomasą. Co do mojej reputacji, to wystarczy spojrzeć na doniesienia medialne, których przecież nie da się wykasować. Łącznie roszczenia szacuję na kilkadziesiąt milionów euro, co obejmuje straty wizerunkowe i materialne - dodał.

Portal wnp.pl niejednokrotnie rozmawiał z Jarosławem Kłapuckim, szczególnie o afrykańskich projektach w zakresie biomasy. 

Consus działał na kilku kontynentach, w Afryce znalazł się poszukując bazy surowcowej dla biomasy. Były to głownie łuski palmy gwinejskiej (pozostałości po produkcji oleju palmowego) z Togo i Ghany.

- Afryka ma ogromne możliwości w wielu dziedzinach - od minerałów, biomasę po żywność. Co ważne, firmy europejskie mogą rozszerzać działalność poszukując nowych surowców oraz możliwości w Afryce, co przynosi korzyści nie tyko temu biznesowi, ale także sprzyja rozwojowi tych krajów - mówił w jednym z wywiadów Jarosław Kłapucki.
Czytaj więcej: Prezes Consus Group: Afryka ma ogromne możliwości w wielu dziedzinach
Polska spółka sprowadza biomasę z Afryki
Grupa Consus rozwija projekty w Afryce
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Kłapucki, Consus. Polski przedsiębiorca pozywa Francję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!