XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jeśli nie będzie popytu na akcje, debiut Enei może zostać przesunięty

Jeśli nie będzie popytu na akcje, debiut Enei może zostać przesunięty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli budowanie księgi popytu okazałoby się trudne ze względu na sytuację na rynkach finansowych, to Ministerstwo Skarbu Państwa rozważy opóźnienie giełdowego debiutu Enei.

- Na razie mimo wszystko sygnały z rynku mamy takie, że zainteresowanie energetyką i Eneą jest duże. Zobaczymy, jakie efekty przyniosą mające trwać około dwóch tygodni rozmowy z inwestorami zagranicznymi, bo w dużej mierze od nich zależeć będzie powodzenie oferty, która, jak sądzę, będzie warta 2,5-3 mld zł - powiedział w rozmowie z "Gazetą Prawną" Jan Bury, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Jego zdaniem Enea ma czytelne projekty inwestycyjne, jeśli chodzi o budowę nowych mocy w Kozienicach na węgiel kamienny - dwa razy po 1000 MW - i jasne plany związane z powołaniem spółki celowej z KWB Konin do budowy elektrowni opartej na węglu brunatnym ze złóż Gubin - 1000 MW. - Wszystkie plany ma potwierdzone decyzjami korporacyjnymi i chociaż ich realizacja zajmie od ośmiu lat w Kozienicach do 12 lat w przypadku Gubina, to uważam je za wiarygodne. W przypadku budowy pierwszego nowego bloku w elektrowni Kozienice Enea ma już wydane wstępne warunki przyłączenia do sieci i jest to jedyna z zapowiadanych w Polsce inwestycji w nowe moce tak daleko zaawansowana - stwierdził wiceminister.

Spytany o formę sprzedaży do końca 2009 roku wszystkie akcji, jakie Skarb Państwa ma w Enei Jan Bury powiedział, że prawdopodobnie będzie to formuła otwartego przetargu dla inwestorów branżowych.

Wiceminister mówił też o przyszłości Energi: - To nie jest przesądzone, że Energa nie wejdzie na giełdę, ale nie wykluczamy, że zostanie sprzedana inwestorowi branżowemu. Nie ma co udawać, że Energa zbuduje swoją przyszłość w oparciu o swoje elektrownie wodne. Jednak jeśli tego roku nie zmarnuje, dobrze go wykorzysta, to być może też stanie się ciekawą firmą do debiutu giełdowego. Zobaczymy, co zarząd Energi zrobi w najbliższym roku. Generalnie plany ma ciekawe, bo spółka chce zbudować 1000 MW w Ostrołęce i kilka źródeł mniejszych po 200-400 MW, być może w oparciu o gaz ziemny.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jeśli nie będzie popytu na akcje, debiut Enei może zostać przesunięty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!