Jest coraz cieplej. Co dalej?

Jest coraz cieplej. Co dalej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grudniowe spotkanie COP24 w Katowicach coraz bardziej ogniskuje uwagę nie tylko ekspertów, polityków i biznesmenów, ale i organizacji pozarządowych, a wreszcie zwykłych obywateli, dla których ekologia nie jest pustym słowem. Czeka nas sukces czy fiasko? A może jednak... coś pośrodku?

Ponad ćwierć wieku dzieli nas od Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro; ten upłynął pod znakiem starań, aby najpierw przekonać rządy, że globalne ocieplenie jest procesem tak realnym i mającym wpływ na przyszłość życia planety, iż wymaga pilnych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Kamienie milowe

Do pierwszego spotkania COP doszło w 1995 r. w Berlinie. Jego aktywnym uczestnikiem była m.in. Angela Merkel, ówczesna minister ochrony środowiska w rządzie Helmuta Kohla. Od tamtej pory COP odbył się 23 razy w różnych miejscach na świecie. W Polsce - w 2013 r. - na Stadionie Narodowym obradował COP19, grudniowy szczyt w Katowicach będzie więc już 24. spotkaniem.

W roku 1997 na spotkaniu w Japonii przyjęto protokół nazwany - w ślad za miejscem obrad - Protokołem z Kioto. Państwa, które zdecydowały się na jego ratyfikację, zobowiązały się do redukcji (do 2012 roku) własnych emisji gazów powodujących efekt cieplarniany - m.in. dwutlenku węgla, metanu i tlenku azotu - o co najmniej 5 proc. poziomu z roku 1990. W przypadku niedoboru lub nadwyżki emisji tych gazów sygnatariusze umowy zobowiązali się do zaangażowania się w "wymianę handlową", polegającą na odsprzedaży lub odkupieniu limitów od innych krajów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jest coraz cieplej. Co dalej?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!