Jeszcze poczekamy na wolny rynek w energetyce

Jeszcze poczekamy na wolny rynek w energetyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zniesienie przez prezesa URE obowiązku zatwierdzania taryf cenowych na energię elektryczną dla większości grup odbiorców poza odbiorcami indywidualnymi, to krok w dobrym kierunku, ale niewielki - uważa prof. Władysław Mielczarski z Politeczniki Łódzkiej.

Obecnie na polskim rynku blisko 70 proc. energii elektrycznej wytwarzają spółki należące do skarbu państwa. Odbiorcy indywidualni od lipca mogą teoretycznie zmienić sprzedawcę energii, ale niewielu jest tym zainteresowanych.

- Wynika to z jednej strony z niewielkich różnic w ofertach pomiędzy poszczególnymi podmiotami, ale także z małeś świadomości wśród konsumentów, że w ogóle jest taka możliwość - powiedziała Justyna Piszczatowska, która wraz z prof. Mielczarskim przygotowała diagnozę rynku energetycznego w Polsce, na Forum Energetycznym, zorganizowanym przez Gazetę Giełdy "Parkiet".

Jej zdaniem to nie najlepsze warunki do promowania konkurencji. Jednakże Prof. Mielczarski jest zdania, że konkurencyjność w sektorze energii elektrycznej w Polsce istnieje, czego dowodzi choćby fakt, że przy każdym ruchu konsolidacyjnym z ostatnich dwóch lat prezes UOKiK stwierdzał, że nie zaburza on konkurencji.

Pod względem wielkości udziałów trzech największych operatorów na rynku Polska znajduje się w połowie drugiej dziesiątki w Europie. W 2006 roku trzej liderzy kontrolowali 45.1 proc. rynku energii, a w 2007 roku będzie to 51,7 proc. rynkmu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!