PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW i Rafako podpisały porozumienie dotyczące budowy Elektrociepłowni Radlin

Autor: Tomasz Elżbieciak
13-05-2019 12:20 |  aktualizacja: 13-05-2019 12:41
JSW i Rafako podpisały porozumienie dotyczące budowy Elektrociepłowni Radlin

Uroczystość podpisania umowy

fot. mat. pras.

W poniedziałek (13 maja), podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, JSW Koks i Rafako podpisały porozumienie dotyczące budowy elektrociepłowni opalanej oczyszczony gazem koksowniczym. Powstanie ona na terenie Koksowni Radlin należącej do grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a wartość prac ma wynieść 289 mln zł netto.

 • Jednostka ma być opalana oczyszczonym gazem koksowniczym i będzie kolejnym - po zakładzie w Koksowni Radlin - tego typu obiektem należącym do grupy JSW.
 • Blok będzie wytwarzał energię elektryczną i ciepło użytkowe w procesie kogeneracji na potrzeby własne zakładu i na sprzedaż.
 • Elektrociepłownia ma się składać z dwóch kotłów parowych o mocy cieplnej 2x52 MWt, jednej turbiny upustowo-kondensacyjnej o mocy 28 MWe, członu ciepłowniczego o mocy 37 MWt oraz instalacji pomocniczych.

W porozumieniu strony wskazały, że umowa zostanie zawarta po uzyskaniu niezbędnych zgód korporacyjnych zamawiającego. Prowadzony poza procedurą zamówień publicznych przetarg ogłoszono w listopadzie 2018 r. Termin realizacji robót ma wynosić 29 miesięcy.

Oferta Rafako została wybrana jako najkorzystniejsza 19 kwietnia 2019 r. Jednocześnie JSW Koks zaprosił wówczas spółkę do udziału w dodatkowych negocjacjach w zakresie złożonej oferty. 

Jak ocenił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, budowa elektrociepłowni w Radlinie pokazuje, że plan Morawieckiego działa. Zaznaczył, że to przedsięwzięcie jest również wpisane w Program dla Śląska.

- Ciesze się też, że jej wykonawcą będzie polska firma, czyli Rafako, którą chcielibyśmy też widzieć na podobnych inwestycja na rynkach zagranicznych - podkreślił Kwieciński.

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, stwierdził, że pozytywnym zjawiskiem jest to, iż spółki węglowe wychodzą na wyższy poziom działalności, który nie jest tylko związany z wydobyciem i sprzedażą surowca.

- Ujarzmiamy coś, co było odpadem, a dzięki elektrociepłowni będziemy mogli wykorzystać metan do celów energetycznych. Chronimy przy tym środowisko i rozwijamy technologie, które możemy eksportować. Polska jest liderem nowoczesnych technologii w europejskim przemyśle - ocenił Tobiszowski.

Daniel Ozon, prezes JSW, wskazał, że Program dla Śląska zawiera kilka projektów, które będą realizowane przez jego grupę.

- Patrzymy bardzo optymistycznie na projekt w Radlinie. Dzięki niemu obniżymy nasz ślad węglowy, a jednocześnie uzyskamy za trzy lata energetyczną samowystarczalność dzięki zagospodarowaniu metanu jako paliwa. To rocznie oszczędność ok. 400 mln zł - powiedział Ozon.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, ocenił, że inwestycja w Radlinie dobrze wpisuje się w polską transformację energetyczną.

- Cieszy też kondycja finansowa JSW, które po zawirowaniach w minionych latach ma teraz zdolności do realizacji takich projektów. PFR jest też jednym z akcjonariuszy Rafako. Zainwestowaliśmy w tę spółkę, aby w Polsce były firmy, które będą w stanie realizować takie inwestycje - podkreślił Borys.

Natomiast Jerzy Wiśniewski, prezes Rafako, stwierdził, że zlecenie w Radlinie, to "szczególne wyróżnienie dla spółki". Dodał, że pokazuje to, iż firma nadąża za nowoczesnymi technologiami w energetyce. Przypomniał, że Rafako obecnie finiszuje też w pobliskim Jaworznie z budową bloku 910 MW dla Taurona.
Koksownia Radlin, fot. JSW Koks
Koksownia Radlin, fot. JSW Koks
Przypomnijmy, że 9 kwietnia została zawarta umowa kredytowa pomiędzy JSW, JSW Koks oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym o wartości 58,5 mln euro, czyli ok. 250 mln zł. Kredyt ten jest udzielony przez EBI przy wsparciu Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, część tzw. Planu Junckera.

JSW zamierza te pieniądze wydać na modernizację koksowni oraz inwestycje związane z produkcją energii z gazu koksowniczego i metanu pozyskiwanego w kopalniach JSW.

- Chodzi też o trzeci etap modernizacji Koksowni Radlin oraz budowę bloku energetycznego w tym zakładzie, co obejmie także zagospodarowanie gazu koksowniczego poprzez jego efektywne spalanie oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła - informowała Iwona Gajdzik-Szot, członek zarządu JSW Koks ds. ekonomicznych.

NA GIEŁDZIE

 • XI Europejski Kongres Gospodarczy

  13-15 maja 2019, Katowice • Spodek + Międzynarodowe Centrum Kongresowe
 • Czas podsumować @EECKatowice i debatę "Wielkie przyspieszenie. Przyszłość rynku spożywczego" z udziałem m.in. @e_wedel , @CridoPL , @AccenturePolska Ciekawa, dynamiczna dyskusja, pełna pouczających refleksji: tiny.pl/t98tb https://t.co/GllgoEUQ31
  @EECKatowice - (RT) @AdamTubilewicz
 • Na #TVP #Info dostępna jest już transmisja z sesji „Sport – biznes i sukces”, która miała miejsce na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Rozmawiali: Czesław Lang, @grzegorz_kita, wiceminister J.Widera, wiceprezes J.Wittstock z #Lotos oraz @AnnaZiobron ▶️ tvp.info/42638450/europ… https://t.co/QSl0JiIziO
  @EECKatowice - (RT) @SMP_PL
 • XI European Economic Congress #Katowice Poland Our panel #PolChambers "Practice on foreign markets" and participation in the "Poland - Latin America Forum" have been received with great interest by Polish companies that are seeking foreign expansion. #eec2019 #ekg2019 @OlafOsica https://t.co/RVTarJEub7
  @EECKatowice - (RT) @polishchambers
 • Po jakie technologie powinniśmy sięgać aby skutecznie walczyć z niską emisją? Posłuchajcie rozmowy @JacekLawrecki z #Fortum z @mtejchman @DGPrawna podczas @EECKatowice biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/14125… #gospodarkaobieguzamkniętego #circulareconomy #smog #niskaemisja #EKG2019 #EEC2019
  @EECKatowice - (RT) @FortumPolska
 • Dyskusja na temat rynku mieszkaniowego cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników @EECKatowice. Wszystkim, którzy nie mogli wysłuchać jej na żywo polecamy transmisję z całego panelu, przygotowaną przez redakcję portalu @housemarket_pl 👉tiny.pl/t96rp #EKG2019 https://t.co/xxTGVB6ZEZ
  @EECKatowice - (RT) @GrupaMurapol
 • Nowy Jedwabny Szlak wpisuje się w strategię rozwoju @pkpcargo_media Chcemy odtworzyć przedstawicielstwo lub spółkę w Chinach - mówił ISbnews.TV prezes Czesław Warsewicz podczas @EECKatowice youtube.com/watch?v=R6wFci…
  @EECKatowice - (RT) @AgencjaISB
 • Podczas #EEC2019 i #ESD2019 MCK i Spodek wypełnili goście z Polski i z Europy oraz z Azji, Afryki, obu Ameryk. Wśród nich – ministrowie rządów i politycy europejscy, prezesi największych korporacji, twórcy start-upów, eksperci i naukowcy, łącznie ponad 15 tys. uczestników⬇️⬇️ https://t.co/eYoIAsN4jT
  @EECKatowice
 • #EKG2019 #EEC2019 @EECKatowice twitter.com/wnppl/status/1…
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Na temat projektu ustawy regulującej działalność kancelarii odszkodowawczych, o przyszłości #bancassurance oraz o #AI rozmawialiśmy z @GPradzynski prezesem @PIU_org_pl podczas @EECKatowice youtube.com/watch?v=3NSIcA…
  @EECKatowice - (RT) @AgencjaISB
 • You can now watch the interviews from AmCham Diner at @EECKatowice 2019 on our Youtube channel ➡️ bit.ly/2LV37ub ! The interviews feature Minister @JerzyKwiecinski, Minister @JEmilewicz and Jacek Czerniak from @Citi_Handlowy. #EEC2019 #Investment #Entrepreneurship
  @EECKatowice - (RT) @AmChamPoland
Pobierz aplikację EEC

RAFAKO SA [RFK]

kurs:

2.1050 PLN -0.0400 (-1.86%)

Notowania | Analiza techniczna


Jastrzębska Spółka Węglowa SA [JSW]

kurs:

51.3500 PLN -2.4500 (-4.55%)

Notowania | Analiza techniczna


KOMENTARZE (7)

 • Zasmrodzony przez koksy 2019-05-13 13:09:06
  Koksownia Radlin to totalny śmierdziel emitujący tony pyłu i cuchnących oparów. Niby zmodernizowali baterie a nad nimi nieustannie kłęby rudego dymu i smród nie do wytrzymania. A wysoki komin, na którym są pomiary emisji jest czysciutki bo wszystko ulatuje przy ziemi.
 • Zasmrodzony przez koksy 2019-05-13 13:16:22
  Budowa nowego bloku ciepłowniczego nic nie zmieni w sensie emisji zanieczyszczeń bo gaz w świeczce spalał się z dobrym dostępem tlenu. Pytanie co oni zrobią z tym ciepłem? Mieszkańcy indywidualni dawno się poodłączali od sieci bo było za drogo (darmowy węgiel dla górników) a instalacja gnije(?)
 • raciborzanin 2019-05-13 19:09:45
  Martwi mnie wygląd prezesa Jerzego W. Rzeczywistośc i przyszłość chyba go przygniatają! Może jednak czas do azylu, bracie?
 • Krystian Andrzej Szkudelski 2019-05-13 21:14:04
  Mam pytanie za ile Polska kupiła turbinę do elektrowni bo Chińska turbina kosztuje około od około 6-12 Milionów Dolarów Amerykańskich ceny 600 MW turbin kosztują 6-8 Milionów Dolarów Amerykańskich chyba w tych cenach widziałem też Chińskie o mocy 1000 MW a te turbiny Hitachi czy Siemensa kosztowały ilokrotnieie więcej? Może tak samo ta elektrociepłownia? Informator880
 • HB 2019-05-14 08:57:15
  Tylko narzekacie i narzekacie. Powinniśmy się cieszyć że Polska firma z tradycjami tyle lat istnieje i ma się dobrze. Inne firmy już dawno zostały wykupione i doprowadzone do upadłości a Rafako to firma która jest znana na całym świecie. Oby jak najdłużej i ciągle do przodu.
  • dżony 2019-05-15 10:10:41
   Tylko niestety to Polskie pseudofirmy Państwowe doprowadzają do upadłości Polskie Firmy. Większość realizacji albo kończy się karami albo w sądzie. Zamawiający zawsze musi się wykazać i pokazać swoją wyższość

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.0.181
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


POLSKA I ŚWIAT

27 607 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

552 005 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 187 ofert w bazie

397 708 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.