Kandydaci PiS do PE przeciwni prywatyzacji Energetyki Cieplnej

Kandydaci PiS do PE przeciwni prywatyzacji Energetyki Cieplnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kandydaci PiS do PE - Dawid Jackiewicz i Sławomir Kłosowski - są przeciwni prywatyzacji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. W ich przekonaniu prywatyzacja może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu regionu i Polski.

Na zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej Jackiewicz - lider opolsko-dolnośląskiej listy PiS do PE - poinformował, że poprosił pisemnie prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego o spotkanie ws. Energetyki Cieplnej Opolszczyzny (ECO) przed 26 maja, czyli przed podjęciem kolejnych kroków dotyczących prywatyzacji spółki. Chce na nim przedyskutować "ewentualne, potencjalne negatywne konsekwencje prywatyzacji".

Jackiewicz dodał, że w jego opinii - jeśli dojdzie do sprzedaży ECO - istnieje "realne niebezpieczeństwo dla krajowego systemu bezpieczeństwa energetycznego". Mówił, że obecnie współwłaścicielem ECO jest spółka EON, która - jak stwierdził - jest "bardzo mocno kapitałowo powiązana ze spółką Gazprom". - Jest 15-procentowym udziałowcem w potężnej inwestycji Gazociągu Północnego - dodał.

Przekonywał, że "strategicznym interesem" Gazpromu i EON jest zwiększanie udziału gazu importowanego przez Gazprom na rynek europejski. - Naturalną konsekwencją przejmowania kolejnych spółek przez EON będzie przechodzenie z surowca energetycznego jakim jest węgiel, na gaz. To będzie zwiększało uzależnienie naszego kraju od rosyjskiego dostawcy gazu - powiedział Jackiewicz.

Dodał, że "w kontekście tego, co dzieje się dziś na Ukrainie, strategicznym interesem bezpieczeństwa naszego kraju jest, aby nasza gospodarka opierała się na węglu". - Wiedza, jaką posiadam - zwłaszcza teraz, na kilka dni po tajnym posiedzeniu komisji skarbu państwa, gospodarki i energetyki, które odbyło się w ub. tygodniu w Sejmie - daje mi prawo przypuszczać, że istnieje bardzo realne niebezpieczeństwo, iż będziemy ulegali szantażowi gazowemu ze strony Rosji - powiedział Jackiewicz.

Zdaniem obecnego na konferencji byłego radnego Opola, członka rady programowej PiS, a wcześniej członka zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Janusza Kowalskiego, Gazprom - z którym związki biznesowe ma EON - zapowiedział już kilka lat temu, że chce budować w Polsce elektrociepłownie na gaz. Kowalski dodał też, że również "lobby antywęglowe" w UE "może doprowadzić do presji na większe zużycie gazu ziemnego". - Tym bardziej wymaga to od nas tego, by państwo lub samorząd kontrolowało takie spółki jak ECO - zaznaczył.

Kandydat numer cztery na opolsko-dolnośląskiej liście PiS do PE i szef PiS na Opolszczyźnie Sławomir Kłosowski stwierdził natomiast, że "niedopuszczalne" jest podejmowanie pod koniec kadencji tak ważnej decyzji jak prywatyzacja ECO.

Miasto Opole jest właścicielem ponad 53 proc. udziałów ECO i chce je sprzedać. Proces sprzedaży trwa. Do dalszego etapu procedury, w którym wybrani oferenci mogą poddawać wszechstronnej analizie m.in. kondycję firmy, dopuszczono pięć z sześciu firm, które złożyły wstępne oferty zakupu pakietu akcji, w tym EON. Wybór inwestora lub inwestorów, którzy mają zostać zaproszeni do ostatecznych negocjacji, nastąpi do 26 maja. Negocjacje umowy i zamknięcie transakcji to kwestia kolejnych 2-3 miesięcy.

Wspólne działania na rzecz powstrzymania sprzedaży pakietu akcji ECO należącego do miasta Opola podjęli na początku stycznia posłowie Solidarnej Polski Patryk Jaki i Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tomasz Garbowski. Radni klubów tych partii w opolskiej radzie miasta złożyli też razem projekt uchwały ws. zatrzymania prywatyzacji ECO. Projekt jednak upadł.

Grupa ECO świadczy usługi na terenie 10 województw i dostarcza ciepło do ok. 540 tys. mieszkańców. Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja i sprzedaż energii cieplnej oraz elektrycznej. W Grupie Kapitałowej ECO rolę dominującą pełni Energetyka Cieplna Opolszczyzny z siedzibą w Opolu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kandydaci PiS do PE przeciwni prywatyzacji Energetyki Cieplnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!