KAPE: rekomendacje dla rozwoju zielonego ciepła i chłodu

KAPE: rekomendacje dla rozwoju zielonego ciepła i chłodu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 2020 roku największe znaczenie w Unii Europejskiej będzie miała odnawialna energia elektryczna, jednak duże znaczenie ma również ciepło i chłód wytworzone w źródłach odnawialnych, podaje Krajowa Agencja Poszanowania Energii we wnioskach do projektu RES-H Policy.

Zdaniem KAPE ambitne liczby przedstawione w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych nie znajdują przełożenia na proces budowy solidnych podstaw politycznych i regulacyjnych umożliwiających osiągnięcie założonych celów w zakresie produkcji ciepła w odnawialnych źródłach.

- Konieczne jest, aby przełożyć cele na pracę nad ustanowieniem odpowiednich warunków do rozwoju ciepła i chłodu z OZE – mówił Ryszard Wnuk z KAPE, podczas konferencji „Wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii”.

Jak wskazuje KAPE, rozwój ryków ciepła i chłodu z OZE wymaga spójnej i dobrze skoordynowanej polityki umożliwiającej pokonywanie barier ekonomicznych i tych o charakterze nie finansowym, jak bariery administracyjne i braki w zakresie wiedzy i praktycznych umiejętności.

Polityka wsparcia powinna być adresowana na pokonanie określonych barier. Działania przełamujące bariery powinny być oparte na solidnych stałych podstawach. Według KAPE efektywne działania to: szkolenia, informacje adresowane do określonych grup docelowych, środki motywacyjne.

- Poza tym polityka wspierająca produkcję ciepła w OZE, powinna być zintegrowana z polityką poprawy efektywności energetycznej w budynkach (standardy ochrony cieplnej, termomodernizacja). Zintegrowane prawo jest wymagane by uruchomić odpowiednie środki renowacyjne w istniejących budynkach, jak i również, żeby nakierować sektor budownictwa w kierunku budynków nisko/zero energochłonnych – podaje Krajowa Agencja Poszanowania Energii.

Dla rozwoju wykorzystania ciepła i chłodu z OZE większość państw UE stosuje różne finansowe instrumenty wsparcia, m.in. dotacje inwestycyjne, ulgi podatkowe, niskooprocentowane kredyty. Na ogół te instrumenty są finansowane z budżetów publicznych, których możliwości są ograniczone.

- Tylko niektóre państwa używają nie-finansowych środków, jak obowiązek wykorzystania ciepła z OZE (tj. Niemcy, Portugalia, Hiszpania) lub kwalifikowania inwestycji w ramach systemów białych certyfikatów (tj. Francja, Włochy). Poza tymi podejściami, państwa członkowskie powinny same wypracowywać własne innowacyjne mechanizmy wsparcia, takich jak cenowe lub ilościowe instrumenty (dobrym przykładem jest wprowadzenie przez Wielką Brytanię systemu Promocji Ciepła Odnawialnego Ciepła (Renewable Heat Incentive – RHI) – tłumaczy KAPE.

Instrumenty wspierające różnią się pod względem zapewniania stałych warunków inwestycyjnych. Programy wsparcia finansowego z publicznego budżetu zależą od sum na ten cel przeznaczonych.

- Z tego powodu dostępne środki oraz warunki finansowania zależą od stanu budżetu państwowego i potencjalnych jego „cięć”. A zmieniające się warunki powodują niepewność inwestorów. Co więcej, dotarcie informacji o programach do odpowiedniej grupy docelowej zajmuje również dużo czasu. Częste zmiany zasad mogą prowadzić do nieporozumień, a w konsekwencji do zniechęcenia inwestorów. W celu uniknięcia tej sytuacji, instrumenty powinny zapewniać stałe lub przewidywalne warunki wsparcia – tłumaczy dalej KAPE.

Sektor budynków w 2020 i 2030 będzie zdominowany przez już istniejące budynki. Rozwój budownictwa z kolei charakteryzuje tendencja realizacji budynków niskoenergochłonnych, poprzez zaostrzanie standardów ochrony cieplnej.

- Mechanizmy wsparcia powinny więc obejmować istniejące budynki i tutaj zrealizować potencjał wykorzystania ciepła wytwarzanego w źródłach odnawialnych. Planowane jego zwiększenie powinno uwzględniać cykle modernizacyjne i remontowe budynków, proces ich przygotowania i częstość - podaje KAPE w rekomendacji dla rozwoju wytwarzania ciepła i chłodu w OZE.

Jak wskazuje KAPE wraz z wdrożeniem mechanizmów wsparcia produkcji ciepła w odnawialnych źródłach, należy przedsięwziąć odpowiednie środki monitorowania i oceniania ich rezultatów.

- Monitoring i ocena rezultatów są kluczowe dla właściwego reagowania i wymiany doświadczeń (w tym między krajami UE) – tłumaczy.

W przypadku zielonego chłodu, choć obecne zapotrzebowanie na nie jest stosunkowo małe, w porównaniu do zapotrzebowania na ciepło, to zdaniem KAPE, można spodziewać się wystąpienia tendencji wzrostowych.

- Również oferta rynkowa w zakresie urządzeń wytwarzających chłód nie jest szeroka. Intensyfikacja prac badawczo- rozwojowych jest wskazana. Standardy ochrony cieplnej powinny objąć również zużycie chłodu w budynkach – podaje Agencja.

Obowiązek wykorzystania odnawialnych źródeł energii, według rekomendacji KAPE, powinien zostać nałożony zarówno na budynki już istniejące (podlegające termomodernizacji lub te, w których modernizowane są tylko same systemy grzewcze) jak i nowe.

- Poziom obowiązku ma zasadniczy wpływ na wybór stosowanej technologii. Mniejszy preferuje np. wykorzystanie systemów słonecznych, wyższy – biomasy i pomp ciepła. Zróżnicowanie obowiązku w zależności od zastosowanej technologii zapewni również różnorodność w odniesieniu do wyboru systemów i technologii realizujących obowiązek – podaje KAPE.

Jednak zdaniem KAPE, sztywnie wprowadzony obowiązek nie stymuluje właścicieli mających większe wdrożenia odnawialnych źródeł niż on określa. Obowiązek jest efektywny gdy wprowadzony jest system kar za jego niewypełnienie. Natomiast mechanizm wymiany nadwyżek byłby korzystny dla podmiotów nie wywiązujących się lub przekraczających obowiązek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KAPE: rekomendacje dla rozwoju zielonego ciepła i chłodu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!