Katowice kolejnym kamieniem milowym na drodze do zrównoważonej polityki klimatycznej

Katowice kolejnym kamieniem milowym na drodze do zrównoważonej polityki klimatycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki konsensusowi, który przy ogromnym zaangażowaniu polskiej prezydencji osiągnęły strony, Katowice stały się kolejnym po Kioto i Paryżu, kamieniem milowym na drodze do zrównoważonej globalnej polityki klimatycznej - oceniła rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

"Celem który sobie stawialiśmy było utrzymanie globalnego charakteru Porozumienia paryskiego, dobrowolności wyboru sposobu ograniczania emisji oraz kształtowanie polityki klimatycznej i energetycznej w zależności od możliwości oraz uwarunkowań surowcowych i geograficznych poprzez wykorzystanie własnych zasobów naturalnych" - zaznaczyła Kopcińska.

Rzeczniczka rządu przypomniała, że prace nad "katowickim pakietem klimatycznym" trwały kilkanaście dni; oceniła, że w "uczciwy sposób" uwzględniono w nim interesy wszystkich stron.

"Sukces Polski świadczy o tym, że jesteśmy sprawnym ambasadorem zrównoważonego podejścia do przeciwdziałania zmianom klimatu. Mamy też ambicje, by reprezentować interesy regionu oraz bronić zasady suwerennego określania krajowych zobowiązań, jako fundamentu skuteczności globalnych wysiłków na rzecz ochrony środowiska naturalnego" - oświadczyła Kopcińska.

Czytaj: Szczyt klimatyczny zakończony. Strony przyjęły "Pakiet Katowicki"

Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się w niedzielę 2 grudnia. Wzięli w nim udział przedstawiciele prawie 200 państw. Według władz Katowic, w sumie wraz z obserwatorami i dziennikarzami w trwającym dwa tygodnie szczycie uczestniczyło ponad 21,5 tys. osób. Gościom pomagało ponad 400 wolontariuszy z około 40 krajów.

Dokument końcowy szczytu klimatycznego - tzw. Pakiet katowicki - został przyjęty w sobotę późnym wieczorem. To "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury. W dokumencie szczytu strony z zadowoleniem przyjęły "ukończenie na czas" ostatniego raportu IPCC o globalnym ociepleniu. Raport stwierdza, że wysiłki w celu ograniczenia wzrostu średniej temperatury są obecnie niewystarczające, a dodatkowo należy dążyć do ograniczenia tego wzrostu o 1,5, a nie o 2 stopnie, jak zapisano w Porozumieniu paryskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Katowice kolejnym kamieniem milowym na drodze do zrównoważonej polityki klimatycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!