KE: 500 mln euro na likwidację starych elektrowni jądrowych

KE: 500 mln euro na likwidację starych elektrowni jądrowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W tym tygodniu KE zaproponuje 500 mln euro z nowego budżetu UE na likwidację starych elektrowni jądrowych w Bułgarii, na Litwie i Słowacji. Tymczasem wciąż nie są rozstrzygnięte wątpliwości, czy kraje właściwie wydatkowały otrzymane już na ten cel środki.

W tym tygodniu KE zaproponuje 500 mln euro na likwidację postradzieckich elektrowni jądrowych w Bułgarii, na Litwie i Słowacji. Likwidacja przestarzałych elektrowni była jednym z warunków przystąpienia tych krajów do UE. W obecnym budżecie UE, do końca 2013 r., na ten cel przeznaczono 2,8 mld euro (ok. połowa dla Litwy); KE chce kolejnego dofinansowania z budżetu na lata 2014-2020.

KE argumentuje, że propozycja ta jest wyrazem "solidarności i przyczynia się do ogólnego bezpieczeństwa nuklearnego w UE".

Tymczasem w kwietniu Parlament Europejski zaapelował w rezolucji do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, by ten sprawdził, czy fundusze na likwidację elektrowni są wykorzystane zgodnie z celem. Europosłowie wyrazili obawę, że część z nich jest kierowana na projekty energetyczne niezwiązane z likwidacją trzech elektrowni jądrowych. Raport Trybunału miał być opublikowany jesienią, ale ostatecznie - jak dowiedziała się PAP - będzie w styczniu.

Bułgaria, Litwa i Słowacja muszą raportować swoje wydatkowanie do rady funduszu zajmującego się likwidacją elektrowni w każdym z tych krajów; w skład rady wchodzą przedstawiciele krajów UE, KE oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Następnie KE przedstawia raport Parlamentowi Europejskiemu.

We wrześniu bułgarski premier Bojko Borisov w liście do przewodniczącego PE Jerzego Buzka zaapelował o odpowiednie finansowanie likwidacji elektrowni. Wskazał, że aby w bezpieczny dla środowiska sposób zlikwidować do 2030 r. bułgarską elektrownię w Kozłoduju, kraj ten potrzebuje w latach 2014-2020 wsparcia w wysokości 450 mln euro. Pierwotnie KE planowała 700 mln euro dla trzech krajów w tym okresie.

Likwidacja elektrowni jądrowych to długotrwały i kosztowny proces, który może zająć 20-30 lat.

Litwa zamknęła pierwszy reaktor elektrowni Ignalina w 2004 r., a drugi wygasiła pod koniec 2009 r., Słowacja zamknęła dwa reaktory w elektrowni Bohunice odpowiednio pod koniec 2006 i 2008 roku. Bułgaria pierwsze dwa reaktory w elektrowni w Kozłoduju zamknęła pod koniec 2002 roku, a następne dwa pod koniec 2006 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: 500 mln euro na likwidację starych elektrowni jądrowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!