KE bada węgiersko-rosyjski kontrakt atomowy

KE bada węgiersko-rosyjski kontrakt atomowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska potwierdziła w poniedziałek, że analizuje węgiersko-rosyjski projekt rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej w Paksie na Węgrzech pod kątem jego zgodności z unijnym prawem zamówień publicznych i konkurencji.

"Komisja prowadzi dyskusje z węgierskimi władzami na temat wszystkich możliwych problemów dotyczących tego projektu, w tym pomocy publicznej i przetargów. Zwrócono Komisji uwagę na to, że kontrakt na rozbudowę elektrowni Paks przyznano bez procedury przetargowej. Nasze służby analizują tę sprawę i wyjaśniamy ją z węgierskimi władzami" - powiedziała rzeczniczka KE ds. energii Anna-Kaisa Itkonen.

Zastrzegła, że analiza ta jest "na bardzo wstępnym etapie". "Dlatego nie możemy wyciągnąć żadnych wniosków co do zgodności projektu z prawem zamówień publicznych czy zasadami przyznawania pomocy państwa" - dodała.

O tym, że KE może zablokować realizację rosyjsko-węgierskiego kontraktu na budowę dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paksie napisał w poniedziałek dziennik "Financial Times".

Londyński dziennik zwraca uwagę, że ewentualne weto ze strony KE byłoby "poważnym ciosem dla premiera Węgier Viktora Orbana, który uczynił z projektu oś strategii pogłębiania politycznych i gospodarczych więzi z Rosją, mimo kar nakładanych na Moskwę przez Zachód w związku z jej polityką na Ukrainie". Dziennik przypomina, że sama umowa jest warta około 12 mld euro.

Elektrownia jądrowa w Paksie, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju.

Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paksie z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro. Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE bada węgiersko-rosyjski kontrakt atomowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!