KE: cel redukcji CO2 rozbity na zobowiązania krajowe

KE: cel redukcji CO2 rozbity na zobowiązania krajowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przeciwieństwie do proponowanego celu dla energii odnawialnej, który jest wiążący tylko na poziomie całej UE, proponowany przez KE 40-proc. cel redukcji emisji CO2 do 2030 r. będzie rozbity na zobowiązania dla poszczególnych krajów - wyjaśnia w piątek KE.

W środę Komisja Europejska zaproponowała 40-proc. cel redukcji emisji CO2 w ramach projektu polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030. Zaproponowała też europejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. Propozycja KE nie jest jeszcze propozycją prawną, projekt legislacyjny w tej sprawie może pojawić się w przyszłym roku.

"Komisja Europejska zaproponowała wiążący cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 w stosunku do poziomu z 1990 roku. W przeciwieństwie do celu dotyczącego energii odnawialnej, który jest wiążący tylko na poziomie UE, 40-proc. cel (redukcji) emisji będzie obowiązkowy dla krajów członkowskich poprzez krajowe wiążące zobowiązania" - wyjaśnił w oświadczeniu rozesłanym brukselskim mediom rzecznik unijnej komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard, Isaac Valero-Ladron.

Nie wyjaśnił jednak jak ogólny cel będzie rozbijany na poszczególne kraje. Obecny cel redukcji emisji CO2 dla poszczególnych krajów jest zróżnicowany w zależności od wskaźnika PKB na jednego mieszkańca.

Rzecznik zauważył jednocześnie, że proponowany cel redukcji emisji CO2 byłby realizowany wyłącznie poprzez wysiłki wewnątrzunijne, czyli że nie będą mogły być wykorzystane tzw. kredyty międzynarodowe. Są one przyznawane za finansowanie projektów klimatycznych poza UE i mogą być wykorzystywane do realizacji obecnego celu redukcji emisji CO2 w UE o 20 proc. do 2020 r.

Komisja przypomina też o długoterminowym celu redukcji emisji CO2 w UE do 2050 r. na poziomie 80-95 proc., który zawetowała Polska.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, w efekcie uzgodnień między komisarzami przy okazji polityki klimatyczno-energetycznej do 2030 r., ustalono wstępnie, że Komisja nie zmieni listy sektorów, które mają prawo do darmowych pozwoleń na emisję CO2. Chodzi o sektory, w których prawdopodobne jest przenoszenie produkcji poza UE, do krajów w których nie obowiązują ograniczenia środowiskowe jak np. przemysł aluminiowy czy nawozowy. KE ma dokonać przeglądu listy tych sektorów pod koniec roku. Chodzi o darmowe uprawnienia na emisję CO2 na lata 2015-2019.

We wtorek Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz Forum CO2 alarmowało, że skrócenie listy sektorów uprawnionych do darmowych emisji dwutlenku węgla mogłoby doprowadzić do spadku rentowności określonych branż i przenoszenia się produkcji do państw poza Wspólnotą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: cel redukcji CO2 rozbity na zobowiązania krajowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!