KE chce przekształcenia gospodarki UE w biogospodarkę

KE chce przekształcenia gospodarki UE w biogospodarkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Przerób odpadów organicznych na kompost, bioplastik i energię odnawialną, a biomasy na biopaliwa - to główne wytyczne dla krajów UE w przyjętej w poniedziałek przez Komisję Europejską strategii biogospodarki opartej na recyklingu zasobów naturalnych.

KE chce skłonić kraje UE do korzystania w większym stopniu z odnawialnych źródeł zasobów naturalnych, ponieważ te kurczą się wraz ze wzrostem populacji. Przyjęta w poniedziałek strategia ma na celu koordynację tych działań w UE.

Jak wskazuje KE, do 2050 r. na świecie będzie żyć 9 mld ludzi, a zasoby naturalne globu, w tym paliwa kopalne, wyczerpują się. "Europa potrzebuje napędzanego innowacjami przekształcenia w gospodarkę postpaliwową. Większe wykorzystanie odnawialnych źródeł nie jest już opcją, ale koniecznością" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji w Brukseli komisarz UE ds. badań Maire Geoghegan-Quinn.

Jak poinformowała, w całej Europie co roku jest produkowane 138 mln ton odpadów organicznych, w tym 19 mln ton wyrzuconej żywności równoważne 180 kg odpadów na osobę, a ich utylizacja generuje koszty dla podatników i emisję CO2.

"Utylizacja odpadów żywnościowych kosztuje europejskiego podatnika 55-90 euro za tonę, a do tego emitują one 170 mln ton dwutlenku węgla. Odpady te można by przekształcać w bioenergię lub inne bioprodukty, tworząc miejsca pracy i zapewniając wzrost gospodarczy" - powiedziała Geoghegan-Quinn.

Jej zdaniem, odpady organiczne mogą być przerabiane na kompost, bioplastik albo bioenergię, realizując 2 procent unijnego celu energii odnawialnej. Dodała, że to szansa dla sektora biotechnologii, chemicznego i paliw.

Chodzi m.in. o zastępowanie rafinerii instalacjami do przerobu biomasy na paliwa, chemikalia i energię. "Oczekuje się, że do 2020 r. biorafinacja będzie globalnie generować ponad 225 mld euro rocznie ma przestrzeni całego łańcucha przetwarzania biomasy od produkcji do handlu aż po przetwarzanie" - zaznaczyła komisarz.

Jako przykład podała biorafinerię w Dani, która już produkuje rocznie ponad 5 mln litrów celulozowego etanolu, który Statoil sprzedaje na ponad 100 stacjach benzynowych w Danii, a następna największa biorafineria w Europie powstanie we Włoszech.

Jednak - jak dodała - jest jeszcze wiele pracy, by zwiększyć konkurencyjność tego sektora. "Polityki pobudzające konkurencyjność tego rynku są często uruchamiane w oderwaniu od innych krajów. By zapewnić ukierunkowanie wysiłków, potrzebujemy wspólnej strategii łączącej różne dyscypliny naukowe" - powiedziała komisarz, która przyznała jednak, że strategia ta nie ma swojego budżetu w kasie UE.

Komisarz zaznaczyła, że do realizacji strategii mogą być wykorzystywane istniejące środki, na przykład na innowacyjność, a strategia KE ma na celu koordynację działań krajów UE. Przyjęta przez KE strategia zawiera 12 działań w 3 kluczowych obszarach: inwestycje w badania, rozwój konkurencyjności rynku i zacieśnieniu współpracy rządów i innych zainteresowanych.

Geoghegan-Quinn zaznaczyła, że strategia powstawała w bliskiej współpracy z komisarzami ds. rolnictwa i rybołówstwa (możliwość wykorzystania alg), a także ds. przemysłu i energii, a jej założenia będą wzięte pod uwagę w reformie wspólnej polityki rolnej.

KE poinformowała w poniedziałek, ze obroty unijnej biogospodarki wynoszą już prawie 2 bln euro i zatrudnionych w niej jest ponad 22 mln osób, co stanowi 9 proc. łącznego zatrudnienia w UE. Biogospodarka obejmuje rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, produkcję żywności oraz papieru, jak również niektóre sektory przemysłu chemicznego, biotechnologicznego i energetycznego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE chce przekształcenia gospodarki UE w biogospodarkę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!