KE: konkretna propozycja zmiany aukcji CO2 - 14 listopada

KE: konkretna propozycja zmiany aukcji CO2 - 14 listopada
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska (KE) wystąpi 14 listopada z propozycją przesunięcia aukcji konkretnej liczby pozwoleń na emisję CO2 - poinformował w Luksemburgu rzecznik KE ds. klimatu Isaac Valero-Ladron.

By zaradzić niskiej cenie pozwoleń na emisję CO2 na unijnym rynku handlu emisjami (ETS), KE pod koniec lipca zaproponowała tzw. backloading, czyli opóźnienie sprzedaży części pozwoleń. Chodzi o zmniejszenie ich liczby na rynku w latach 2013-2015, by o tyle samo zwiększyć ją w kolejnych latach do 2020 r.

KE skierowała wówczas do konsultacji trzy opcje: zmniejszenie liczby pozwoleń w latach 2013-2015 o 1,2 mld sztuk, 900 mln lub 400 mln w stosunku do 3,5 mld pozwoleń obecnie; jedno pozwolenie oznacza zgodę na emisję jednej tony CO2. Konsultacje zakończyły się 16 października.

"14 listopada Komisja Europejska zaproponuje konkretną (jedną) liczbę pozwoleń na emisję CO2 (przeznaczonych do przesunięcia - PAP)" - powiedział Valero-Ladron.

By doszło do zmniejszenia liczby pozwoleń na rynku w latach 2013-2015, zgodnie z listopadową propozycją KE, wystarczy poparcie większości członków komitetu ds. zmian klimatycznych. Komitet ten składa się z ekspertów z krajów UE, a przewodniczy mu KE. Głosowanie odbędzie się najpewniej w grudniu.

Polska, która sprzeciwia się sztucznemu podnoszeniu cen pozwoleń na emisję CO2, może zostać wówczas przegłosowana. Jak wskazywały w czwartek unijne źródła, wydaje się, że nie uformuje się "blokująca mniejszość" w tej sprawie.

Jednocześnie 14 listopada KE przedstawi raport w sprawie strukturalnych środków naprawy unijnego rynku handlu emisjami CO2 (ETS). "Zostanie przedstawionych sześć, siedem opcji długoterminowych, strukturalnych środków" - powiedział rzecznik. Wśród tych opcji ma znaleźć się trwałe usunięcie z rynku określonej liczby pozwoleń na emisję oraz zwiększenie do 30 proc. unijnego celu redukcji CO2 do 2020 roku.

W połowie kwietnia natomiast może się odbyć głosowanie w Parlamencie Europejskim proponowanej przez KE zmiany w dyrektywie o ETS. KE chce uzyskać upoważnienie do "dostosowywania" harmonogramu aukcji, gdy uzna to za stosowne z punktu widzenia funkcjonowania ETS.

Ponadto w ogłoszonym we wtorek planie prac Komisji Europejskiej na 2013 r. znalazły się "całościowe ramy" dla niskowęglowej gospodarki do 2030 r. Źródło wskazało jednak, że nie będzie to raczej propozycja legislacyjna KE.

Zobacz także:
Polska nie godzi się na ograniczanie pozwoleń na emisję CO2
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!