KE nie łączy ratyfikacji przez Polskę "Dauhy" z inwestycjami węglowymi

KE nie łączy ratyfikacji przez Polskę "Dauhy" z inwestycjami węglowymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska nie chce łączyć ratyfikacji przez Polskę poprawki do protokołu z Kioto z gwarancjami na finansowanie nowych, opartych na węglu inwestycji energetycznych. Warszawa chciałaby uzyskać za ratyfikację ustępstwa ze strony Brukseli.

Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym roku zawetował ustawę o ratyfikacji tzw. poprawki dauhańskiej, przedłużającej obowiązywanie w Polsce Protokołu z Kioto do 2020 r. Wywołało to zaniepokojenie w Brukseli, która przygotowywała się do negocjacji nowego porozumienia klimatycznego w grudniu w Paryżu i chciała, by UE była liderem działań na rzecz redukcji emisji we francuskiej stolicy.

Protokół z Kioto zobowiązywał sygnatariuszy do redukcji w latach 2008-2012 emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 5 proc. w porównaniu z poziomami z roku 1990. Poprawka z Dauhy przedłuża obowiązywanie tej umowy do 2020 r. na tzw. drugi okres rozliczeniowy.

Do porozumienia tego przystąpiła praktycznie tylko UE. W jego ramach uzgodniono, że państwa, które przystąpią do drugiego okresu rozliczeniowego, wspólnie zmniejszą emisję CO2 o 20 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. Dla państw unijnych to powtórzenie zapisów pakietu klimatyczno-energetycznego, zgodnie z którym emisja gazów cieplarnianych ma być zmniejszona do końca obecnej dekady o 20 proc.

Na poniedziałkowym posiedzeniu rządu sprawa ratyfikacji poprawki do Protokołu z Kioto wróciła. Ministerstwo środowiska przedstawiło warunki, na jakich Polska może tego dokonać. Jak podkreślono w komunikacie po posiedzeniu rządu, "ratyfikacja będzie możliwa pod warunkiem zabezpieczenia interesów Polski w zakresie europejskiej polityki klimatycznej".

"W ramach negocjacji z Komisją Europejską Polska chce uzależnić ratyfikację poprawki dauhańskiej od uzyskania gwarancji na finansowanie nowych inwestycji energetycznych w oparciu o węgiel" - stwierdza oświadczenie po Radzie Ministrów.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen odpowiadając na ten komunikat na środowej konferencji prasowej w Brukseli mówiła, że Protokół z Kioto obejmuje emisje w okresie 2013-2020, więc prawo, które dotyczy redukcji tych emisji, jest już przyjęte na poziomie UE i wdrożone również przez Polskę.

"Zważając na to dość trudno dokonać połączenia tego z obecnym procesem legislacyjnym dotyczącym celu na rok 2030, które to przepisy obecnie negocjujemy i dyskutujemy z państwami członkowskimi" - zaznaczyła.

Jak podkreśliła, kwestia funduszy, jakimi zarządza Komisja, jest zupełnie inną sprawą, która nie jest bezpośrednio związana z ratyfikacją poprawki z Dauhy.

Nawet jeśli Komisja nie da się przekonać do przychylniejszego spojrzenia na inwestycje węglowe w energetyce w zamian za ratyfikację poprawki do Protokołu z Kioto, Polsce i tak się ona opłaca - wynika z informacji podawanych przez resort środowiska.

Ministerstwo przyznaje, że dzięki temu możliwe będzie wydanie Polsce jednostek praw do emisji gazów cieplarnianych (AAU) na drugi okres zobowiązań Protokołu z Kioto, czyli lata 2013-2020, jak również przeniesienie zachowanych jednostek AAU z pierwszego okresu, czyli lat 2008-2012. Te z kolei będzie można sprzedać, zapewniając w ten sposób miliony złotych wpływu do budżetu.

Jak poinformował resort środowiska, Polska chce również jak najszybciej, być może jeszcze w tym roku, ratyfikować porozumienie klimatyczne z Paryża z ub. roku. Jego celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE nie łączy ratyfikacji przez Polskę "Dauhy" z inwestycjami węglowymi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!