XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE ogłasza, jak liczyć darmowe pozwolenia na emisję CO2 w przemyśle

KE ogłasza, jak liczyć darmowe pozwolenia na emisję CO2 w przemyśle
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska ogłosiła decyzję w sprawie, jak od 2013 roku powinien być alokowany przydział bezpłatnej emisji w instalacjach przemysłowych objętych systemem handlu emisji UE (EU ETS).

Chociaż system aukcji nadal będzie głównym elementem przyznawania pozwoleń na emisję, do roku 2020 utrzymana zostanie część wolna od opłat ponoszonych przez przemysł. Ma to przyczynić się do zmniejszenia kosztów instalacji w tych sektorach, które uznawane są za narażone na znaczącą konkurencję spoza UE.

Decyzja KE określa zasady, włącznie z wzorcami (benchmarkami) emisji gazów cieplarnianych, w oparciu o które państwa członkowskie będą obliczać co roku liczbę przydziałów darmowej emisji w tych wrażliwych sektorach.

- Dzisiejsza decyzja jest krokiem milowym na drodze do reformy europejskiego rynku węgla - powiedziała Connie Hedegaard, komisarz europejski ds. klimatu - Benchmarki dają zakładom przemysłowym jasne wskazówki, co jest możliwe do osiągnięcia w poszczególnych sektorach z punktu widzenia niskiego zużycia węgla i najbardziej efektywnych instalacji.

Dodała, że decyzje KE były konsultowane i otrzymały wsparcie państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie ze zmienioną dyrektywą EU ETS, w większości przypadków benchmarki opiera się na podstawie wyliczeń średniej emisji zanieczyszczeń z najbardziej efektywnych 10 proc. instalacji danego sektora lub podsektora w UE. Średnie ta zostały uzyskane ze zweryfikowanych danych o rzeczywistej produkcji w okresie 2007-2008, poświadczone przez same zakłady przemysłowe.

Wzorcowe progi emisji wyrażone są w tonach dwutlenku węgla (CO2) przypadających na tonę wytwarzanego produktu. W celu ustalenia, w jakim zakresie zakład będzie mógł skorzystać z darmowej emisji, progi stawek wzorcowych będą mnożone przez dane historyczne produkcji dla danej instalacji.

W sposób szczególny wyliczone będą wielkości emisji wolne od opłat w tych sektorach lub podsektorach, które uznaje się, że są narażone na efekt "carbon leakage", tj. przeniesienia produkcji poza granice UE, z powodu ograniczonej możliwości sprostania konkurencji zewnętrznej (która nie stosuje ograniczeń w emisji gazów). KE przypomina, że wykaz tych sektorów został ustalony w końcu 2009 roku. Instalacje, które nie są uważane za zagrożone efektem "carbon leakage", będą otrzymywały darmowy przydział emisji na poziomie 80 proc. benchmarku w 2013 roku, który to poziom będzie malał co roku do 30 proc. w 2020 roku.

W większości sektorów instalacje będą otrzymywać kwoty wolne emisji obejmujące średnio do 70-80 proc. ich emisji z okresu 2005-2008. Instalacje będą mogły uzupełniać niedobory emisji poprawiając wydajność instalacji lub kupując dodatkowe przydziały lub używając międzynarodowych kredytów przesunięcia.

Progi stawek pokrywają 52 grupy głównych produktów objętych EU ETS. Dla urządzeń służących do produkcji innych produktów, alokacje kwot wolnych będą ustalane w oparciu o zużycie energii.

Jak zakłada KE, państwa członkowskie będą teraz zbierać dane niezbędne do wyznaczenia odpowiednich poziomów emisji wolnych od opłat dla instalacji na ich terytorium oraz wielkości alokacji. Informacje te mają być zebrane do końca 2012 roku.

Obliczaniu benchmarków dla całej UE (a nie poszczególnych krajów) w oparciu o najbardziej przyjazne środowisku technologie w krajach rozwiniętych, sprzeciwiali się polscy europosłowie. Uważali, że polskie firmy będą musiały kupić więcej uprawnień na aukcjach ze względu na przewagę w Polsce starych i wysokoemisyjnych technologii węglowych. Ich zdaniem, nowe przepisy uderzą przede wszystkim w przemysł papierniczy, chemiczny, cementowy i ciepłownictwo. W związku z tym próbowali zablokować tę decyzję w Parlamencie Europejskim.

PE miał w tym przypadku prawo weta (ale nie mógł wprowadzić do decyzji żadnych zmian). 16 marca podczas głosowania w komisji środowiska polskim posłom nie udało się jednak uzyskać większości, by odrzucić decyzję KE. Premier Donald Tusk zapowiedział wtedy, że Polska będzie na forum UE "cały czas dyskutować o tym, jak przesadnie wyśrubowane są te oczekiwania i ambicje Unii - jeśli chodzi o ograniczenie emisji CO2".

Jednak wobec braku sprzeciwu PE, a także Rady UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich, KE ogłosiła w środę formalne przyjęcie decyzji, która stała się obowiązującym prawem.

Według przedstawionych przez Instytut im. E. Kwiatkowskiego informacji na temat zagrożenia Polski zjawiskiem carbon leakage, nasz kraj znajduje się na czele listy państw Unii Europejskiej , których przemysły energochłonne zagrożone są emigracją poza obszar objęty restrykcjami europejskiej polityki klimatyczno- energetycznej. Czytaj więcej: Polska na czele państw zagrożonych ucieczką przemysłu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE ogłasza, jak liczyć darmowe pozwolenia na emisję CO2 w przemyśle

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!