KE zarejestrowała wniosek ws. pakietu klimatycznego

KE zarejestrowała wniosek ws. pakietu klimatycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zarejestrowała wniosek o przeprowadzenie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (KIO) w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego - podała w czwartek śląsko-dąbrowska Solidarność, która domaga się zawieszenia pakietu.

"To świetna wiadomość, teraz ruszamy ze zbiórką podpisów" - powiedział szef śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz.

Rzecznik KE ds. instytucjonalnych Antonio Gravili potwierdził PAP, że KE zarejestrowała w środę 8 sierpnia inicjatywę obywatelską ws. pakietu klimatycznego.

Fakt rejestracji znaczy na razie tylko tyle, że jej inicjatorzy spełnili "minimalne prawne kryteria" inicjatywy obywatelskiej.

Aby przedsięwzięcie się powiodło, w ciągu 12 miesięcy od daty rejestracji wniosku trzeba zebrać co najmniej milion podpisów w minimum siedmiu krajach Unii Europejskiej. "Oczywiście liczymy, że uda nam się zgromadzić tych podpisów znacznie więcej. Już nie raz udowodniliśmy, że w tego typu zbiórkach jesteśmy naprawdę nieźli. Musimy się zmobilizować, bo to ostatnia szansa, aby zablokować te bardzo szkodliwe rozwiązania" - podkreślił Kolorz.

Obecnie w składzie domagającego się zawieszenia pakietu komitetu Polskę reprezentują przedstawiciele Solidarnej Polski, NSZZ Solidarność i OPZZ. Do przedsięwzięcia przyłączyli się też przedstawiciele Austrii, Czech, Danii, Grecji, Litwy i Wielkiej Brytanii oraz Rumunii. Prowadzone są rozmowy z partnerami z kilku innych państw. W kraju związkowcy zachęcają do tej inicjatywy różne środowiska polityczne i społeczne. W ocenie Kolorza, im większe będzie wsparcie dla tego przedsięwzięcia, tym większa szansa na jego powodzenie.

Celem inicjatorów jest zawieszenie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, który ma zacząć obowiązywać od stycznia 2013 roku. Jak podkreślają związkowcy, pakiet uderzy przede wszystkim w najbiedniejsze kraje wspólnoty. Najdotkliwiej jego konsekwencje odczuje Polska, której energetyka w 95 proc. oparta jest na węglu kamiennym i brunatnym.

"Według naszych badań wprowadzenie zasad pakietu w Polsce będzie oznaczać likwidację około 250 tys. miejsc pracy, głównie w przemyśle energochłonnym i głównie na Śląsku. Z kolei szacunki ekspertów z branży hutniczej mówią nawet o 500 tys. miejsc pracy" - podkreślił Kolorz.

Według związkowców, jeśli pakiet wejdzie w życie, już za kilka miesięcy rachunki wszystkich Polaków za prąd wzrosną o 20 proc., a za ciepło o 30 proc. Wejście w życie pakietu oznacza również poważny spadek polskiego PKB.

Pomysłodawcą inicjatywy zarejestrowanej przez KE jest poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn. Akcję SP jako pierwsza poparła Solidarność. Politycy i związkowcy liczą, że do swoich racji uda im się przekonać europejskie władze.

Postanowienia dotyczące EIO, pozwalające na składanie masowych petycji, weszły w życie 1 kwietnia. Aby skorzystać z tego instrumentu, trzeba zebrać co najmniej milion podpisów w siedmiu krajach. Związkowcy przewidują, że z takim głosem KE musi się liczyć - przeprowadzić debatę i jeśli nie zamrozić, to przynajmniej bardzo głęboko zweryfikować założenia pakietu.

Pakiet ma wejść w życie w państwach UE w 2013 r. Zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - cele te mają być osiągnięte do roku 2020. Polska ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak stopniowo będą redukowane i od 2020 r. również polskie elektrownie będą musiały kupować wszystkie uprawnienia do emisji na aukcjach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE zarejestrowała wniosek ws. pakietu klimatycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!