KGHM nie wyklucza wycofania Interferii z GPW, chce inwestować w OZE

KGHM nie wyklucza wycofania Interferii z GPW, chce inwestować w OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KGHM Polska Miedź, który poprzez KGHM TFI inwestuje w sektor uzdrowiskowy, nie wyklucza połączenia przejmowanych uzdrowisk z giełdowymi Interferiami. Docelowo, może wycofać Interferie z GPW. KGHM chce też inwestować w energetykę odnawialną - poinformował Herbert Wirth, prezes KGHM.

"Docelowo możliwe byłoby połączenie sektora wypoczynkowego, czyli Interferii oraz uzdrowisk, w tej chwili nasz doradca nad tym pracuje. Kiedyś prawdopodobnie zdejmiemy Interferie z giełdy, zobaczymy, czy będzie sens ich utrzymywania na rynku" - powiedział PAP Wirth.

Należący do KGHM fundusz KGHM TFI poprzez KGHM I FIZ Aktywów Niepublicznych inwestuje w podmioty z sektora opieki zdrowotnej w tym uzdrowiska, sanatoria oraz ośrodki SPA. W portfelu zarządzanym przez fundusz znajdują się Zespół Uzdrowisk Kłodzkich oraz uzdrowiska w Cieplicach i Połczynie. KGHM I FIZAN parafował także niedawno z MSP umowę kupna uzdrowiska Świeradów-Czerniawa.

"Przyglądamy się jeszcze dwóm obiektom: Szczawno-Jedlina w regionie wałbrzyskim i być może obiektowi w Kudowie należącemu do MSWiA, jeśli będzie na sprzedaż. Jeżeli zaś chodzi o region nadmorski, chcielibyśmy wybudować w rejonie Świnoujścia duże centrum na ponad 600 osób (poprzez Interferie Mediacal SPA - przyp. PAP) i dokupić uzdrowiska Świnoujście, jeśli będą prywatyzowane" - powiedział Wirth.

Poinformował, że są pomysły na rozszerzenie pakietu usług.

"Jest pomysł rozbudowania działalności wodnej i nowej usługi nakierowanej na emerytów i rencistów, stworzenia dla nich bazy mieszkaniowej na kształt domu spokojnej starości" - powiedział Wirth.

Drugi fundusz, KGHM II FIZ Aktywów Niepublicznych, inwestować ma w energetykę. Jest wśród pięciu podmiotów dopuszczonych przez Ministerstwo Skarbu Państwa do negocjacji w sprawie kupna Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica.

"Prowadzimy negocjacje w sprawie przejęcia ZEW Niedzica z powodów emisji CO2. Do tej pory KGHM nie płacił za emisję CO2, ale od 2013 roku będzie, a to rząd 1,5 mln ton CO2. Nie wiemy, jaka będzie cena, więc warto zrobić naturalny hedging. Bardzo chcielibyśmy kupić Niedzicę" - powiedział Wirth.

Do końca tego tygodnia oferenci mają czas na składanie poprawionych ofert wiążących. MSP chce zamknąć transakcję do końca roku.

Wirth poinformował, że spółka zainteresowana jest także rozwojem fotowoltaiki.

"Chcemy opracować technologię wykorzystywaną do produkcji paneli słonecznych" - powiedział, dodając, że przy AGH powstało przy współpracy m.in. KGHM Centrum Pierwiastków Krytycznych.

"Celem centrum jest poszukiwanie metali istotnych dla rozwoju fotowoltaiki, wygenerowanie produktu na bazie miedzi, indu i selenu" - powiedział Wirth.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!