XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KGHM ogląda PAK z daleka

KGHM ogląda PAK z daleka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska Miedź na razie może pomarzyć o badaniu elektrowni. Chciała wiedzieć za dużo.

KGHM Polska Miedź, kandydat Ministerstwa Skarbu Państwa na inwestora w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, wciąż nie dostał dokumentów, na podstawie których mógłby ocenić kondycję spółki i oszacować jej wartość. Pismo, które skierował w tej sprawie do PAK, elektrownia załatwiła odmownie - pisze "Puls Biznesu".

Jak mówi Katarzyna Muszkat, prezes PAK, spółka dostała pismo, które nie jest zgodne z ustaleniami poczynionymi podczas spotkania z udziałem wiceministra Michała Krupińskiego. Zwrócono się do KGHM, by skorygował swoje oczekiwania.

Kontrolujący elektrownię Elektrim już wcześniej sygnalizował, że miedziowy potentat nie ma co liczyć na due diligence - a przynajmniej nie na tym etapie. Argumentował, że w grę nie wchodzi transakcja sprzedaży akcji, lecz odstąpienie od umowy prywatyzacyjnej PAK i zwrot nakładów poniesionych przez Elektrim. Jego zdaniem, w tych okolicznościach nie można mówić o wycenie PAK, lecz obliczeniu kosztów podlegających zwrotowi. Jak poinformował w piątek "Puls Biznesu", Elektrim oszacował je wraz z odsetkami na niebagatelną kwotę ponad 2 mld zł.

Zdaniem ekspertów, to raczej wysoka cena za PAK. KGHM miałby ją zapłacić Elektrimowi, przejmując w ramach cesji prawa i obowiązki skarbu państwa wynikające z umowy prywatyzacyjnej. Analitycy zajmujący się spółką miedziową nie przesądzają jednak, czy to dobry, czy kiepski interes.

Jak mówi Krzysztof Kaczmarczyk, analityk DB Securities, na razie o PAK wiadomo niewiele. To spółka niepubliczna, więc dostępne są tylko szczątkowe dane o jej kondycji, a transakcja wciąż wydaje się bardzo niepewna i mało kto próbuje dotrzeć do szczegółowych informacji o elektrowni.

Jego zdaniem, cena, jaką KGHM musiałby zapłacić Elektrimowi, nie będzie decydować o opłacalności przedsięwzięcia.

Kaczmarczyk uważa, że to istotny element, ale znacznie ważniejsze są szeroko pojęte warunki transakcji. Kluczowe będą plany MSP wobec PAK, na przykład w zakresie konsolidacji innych aktywów wokół elektrowni, i zakres swobody KGHM. Gdyby pozwolono na głęboką restrukturyzację i budowę wokół PAK dużej grupy energetycznej, przejęcie spółki mogłoby okazać się bardzo atrakcyjnym biznesem. Dla KGHM korzystniejsze jest dywersyfikowanie działalności niż inwestowanie w głębsze odkrywki, które z pewnością na siebie nie zarobią, jeśli ceny miedzi wrócą do normalnego poziomu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM ogląda PAK z daleka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!