Klimatyczny szczyt świata w Poznaniu

Klimatyczny szczyt świata w Poznaniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy pogrążony w kryzysie świat stać na gigantyczne wydatki na walkę z ociepleniem klimatu? Przed takim pytaniem stają przedstawiciele 190 państw

To największe takie wydarzenie na świecie w tym roku. I najbardziej prestiżowe spotkanie, jakie zorganizowano w III RP - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jak pisze dziennik szczyt jest szczególnie ważny dla Unii Europejskiej. Do tej pory była uważana za światowego lidera w przeciwdziałaniu groźnym zmianom klimatycznym. Wiosną 2007 r. rządy UE zgodziły się na najbardziej radykalną w świecie próbę przestawiania gospodarki na ekologiczne tory. Jednak kraje Unii wciąż nie dogadały się, jak redukować emisję CO2. Projektu Komisji Europejskiej nie akceptuje co najmniej dziewięć krajów UE, w tym Polska, gospodarz szczytu.

W Poznaniu nie będziemy mieli jednak własnej delegacji, w naszym imieniu (i pozostałych 26 krajów UE) mówi delegacja unijna.

Podczas szczytu zapadną kluczowe (choć nie ostateczne) ustalenia dotyczące m.in. redukcji emisji CO2 przez wszystkie państwa świata. Finalna decyzja za rok w Kopenhadze. Według wstępnych propozycji światowa gospodarka miałaby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 20-30 proc. do 2020 r., a nawet o 80 proc. do 2050 r.

Zdaniem naukowców takie redukcje są potrzebne, by globalne ocieplenie nie przekroczyło 2°C w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Jeśli przekroczy, świat czeka klimatyczna katastrofa: powodzie, huragany, zatopienie terenów nadmorskich i jednocześnie susze i ostre ataki zimy tam, gdzie wcześniej ich nie było.

Rozmowy na pewno będą supertrudne. Tak duże cięcia w emisjach CO2 oznaczają konieczność kolosalnych zmian w gospodarce, a zmiany to gigantyczne koszty.

Obrady otworzy dziś (1 grudnia) premier Donald Tusk i premier Danii Anders Fogh Rasmussen.

Poznań spodziewa się 9 tys. gości. Przez pierwsze dziesięć dni pracować będą głównie eksperci. Najważniejsze będą ostatnie dni - 11 i 12 grudnia - gdy przyjadą premierzy, prezydenci i ministrowie środowiska ze 150 państw oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon - czytamy w "Gazecie".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Klimatyczny szczyt świata w Poznaniu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!