Koalicja Klimatyczna o polskiej prezydencji w Radzie UE

Koalicja Klimatyczna o polskiej prezydencji w Radzie UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koalicja Klimatyczna chce, by podczas polskiej prezydencji nasz rząd skupił się na zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego UE przez rozwój odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej. Koalicja skupia 21 organizacji pozarządowych i ruchów ekologicznych.

Rozwój odnawialnych źródeł energii to jeden z pięciu postulatów dotyczących działań związanych z ochroną klimatu skierowanych do polskiego rządu przez Koalicję Klimatyczną przed objęciem przez nasz kraj prezydencji w Radzie UE - poinformował w czwartek dziennikarzy ekspert Koalicji Zbigniew Karaczun.

"Takie działania będą korzystniejsze niż tylko działania na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych i zabezpieczania stabilności tych dostaw" - mówił w Warszawie na konferencji prasowej Koalicji Karaczun, który jest szefem okręgu mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego.

Koalicja Klimatyczna chce też, by Polska doprowadziła do podniesienia unijnego celu redukcji emisji dwutlenku węgla do 2020 r. z 20 proc. do 30 proc. Wojciech Stępniewski z WWF Polska podkreślał, że w dłuższej perspektywie taka decyzja UE przyniosłaby Polsce korzyści - większą poprawę zdrowia ludzi i warunków życia, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i innowacyjności gospodarki.

Ekolodzy chcą też działań polskiej prezydencji dla przyjęcia unijnego celu 20-proc. oszczędności energii do roku 2020. Według danych Stępniewskiego dzięki temu powstałoby wiele nowych miejsc pracy w usługach i przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją energooszczędnych produktów.

"Dla obywateli oznaczałoby to zmniejszenie wysokości rachunków za energię, a dla całej UE zmniejszenie zależności od importu paliw kopalnych. Jest to także najtańszy sposób na osiągnięcie redukcji emisji gazów cieplarnianych" - podkreślił ekspert z WWF.

Zdaniem Anny Drążkiewicz z Polskiej Zielonej Sieci, jednym z najistotniejszych zadań polskiej prezydencji będzie przygotowanie ram finansowych Unii na lata 2014-20. Koalicja Klimatyczna chce, by polska prezydencja zapewniła, że unijne fundusze po roku 2013 będą wspierały budowę efektywnej gospodarki opartej na odnawialnych źródłach energii. W ocenie ekologów oprócz zapewnienia odpowiednich środków budżetowych, mogłyby powstać przepisy uniemożliwiające ich wykorzystanie na cele niezgodne z zasadami ochrony klimatu.

Drążkiewicz podkreśliła, że aby osiągnąć ten cel wymogi ochrony klimatu powinny być uwzględniane w wymogach dla projektów unijnych oraz zasadach przyznawania pomocy ze środków europejskich. Pieniądze unijne powinny też wspierać innowacyjne rozwiązania pozwalające na ochronę klimatu, badania w tej dziedzinie oraz edukację - oczekują ekolodzy.

Karaczun podkreślił, że Polska powinna się też aktywnie włączyć do przygotowania wspólnego "ambitnego" stanowiska negocjacyjnego na Konferencję Klimatyczną w Durbanie (RPA). Konferencja odbędzie się w grudniu, pod koniec naszej półrocznej prezydencji. Ekolodzy obawiają się, że rząd nie podoła takiemu zadaniu i to Komisja Europejska, a nie Polska będzie prowadziła unijne negocjacje i budowała wspólne stanowisko na konferencję w Durbanie.

Koalicja ponadto wezwała polski rząd, by podczas prezydencji aktywnie współpracował z organizacjami pozarządowymi. "Mam nadzieję, że rząd zaskoczy nas bezstronnością oraz ambitnym spojrzeniem na politykę klimatyczno-energetyczną Unii" - powiedział Karaczun.

Misją Koalicji Klimatycznej jest "wspólne działanie dla zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska". Do Koalicji należą: Fundacja Aeris Futuro, Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, Fundacja Ekologiczna Arka, Fundacja Ekologiczna Ziemi Legnickiej Zielona Akcja, Fundacja EkoRozwoju FER, Fundacja GAP Polska, Fundacja Greenpeace Polska, Fundacja Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju,Greenpeace , Liga Ochrony Przyrody, Stowarzyszenie Ekologiczne EkoUnia, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, Społeczny Instytut Ekologiczny, WWF Polska, Zielone Mazowsze i Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć oraz okręgi Polskiego Klubu Ekologicznego - dolnośląski, górnośląski, mazowiecki, wielkopolski i wschodniopomorski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koalicja Klimatyczna o polskiej prezydencji w Radzie UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!