XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Koalicyjna walka o rządy w energetyce?

Koalicyjna walka o rządy w energetyce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lada chwila poznamy nowego wiceministra gospodarki. Zanosi się również na inne zmiany w rządzie i twardą walkę koalicyjną o wpływy.

Trwa wybór nowego wiceministra gospodarki. Zastąpi on Eugeniusza Postolskiego, który zrezygnował pod koniec kwietnia. Postolski nadzorował sektor górniczy oraz energetykę. Nowy kandydat ma być znany już w najbliższym czasie - przypomina "Parkiet".

Tymczasem, jak podaje dziennik, w kręgach zbliżonych do ministerstwa skarbu oraz Polskiej Grupy Energetycznej coraz częściej mówi się, że nastąpią również inne zmiany kadrowe w rządzie.

Sporo osób zastanawia się, czy nie szykuje się na zmianę na stanowisku wiceministra skarbu odpowiedzialnego za energetykę. Obecnie tę funkcję pełni Jan Bury, reprezentujący PSL, do którego z niechęcią podchodzą politycy PO.

Wszelkie zmiany w rządzie podlegać muszą pewnej regule: tam, gdzie ministrem jest osoba z PO, na wiceszefa resortu powołuje się osobę z PSL, i odwrotnie. Dlatego też wiadomo, że Eugeniusza Postolskiego oraz Jana Burego - jeśli zostanie on wymieniony - zastąpią również ludowcy - wyjaśnia dziennik.

Kwestia tylko, czy nie nastąpią zmiany kompetencyjne. Niedawno w kręgach rządowych mówiło się, że w MG górnictwo i energetykę powinny nadzorować różne osoby. Tymczasem Adam Szejnfeld, wiceszef MG oficjalnie stwierdził, że obecnie to on podejmuje bieżące decyzje w sparwach energetyki.

Układankę personalną w energetyce dopełnia fakt, że do obsadzenia jest kilka stanowisk w PGE - trwa konkurs na wszystkich członków zarządu tej wycenianej na ok. 30 mld zł spółki. Proces wyboru szefostwa PGE przebiega dość burzliwie. Niedawno zmieniano zasady prowadzenia konkursu. Chociaż resort skarbu zaprzecza jakoby zmiany w radzie PGE były elementem gry politycznej, to wiadomo, ze ze względu na pieniądze, którymi dysponuje spółka, jest ona łakomym kąskiem i dla PO i dla PSL.

Kolejne pole konfliktu to stanowisko szefa rady nadzorczej. Niedawno minister skarbu Aleksander Grad odwołał przewodniczącego rady nadzorczej PGE Zygmunta Gzyrę, kojarzonego z PSL.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koalicyjna walka o rządy w energetyce?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!