XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kogeneracja czeka na strategię

Kogeneracja czeka na strategię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z dotychczasowych ocen skuteczności instrumentów wspierania kogeneracji wynika, że nie kreują one dostatecznie silnych bodźców inwestycyjnych. Resort gospodarki zapowiada kolejne zmiany w tym sektorze.

Komisja Europejska (KE) przyjęła (19 listopada 2008 r.) nowe szczegółowe wytyczne, które ustanawiają sposób obliczania ilości energii wytwarzanej w kogeneracji (jednoczesna produkcja ciepła i energii elektrycznej). W podpisanym w Brukseli pakiecie energetyczno-klimatycznym znalazło się ustalenie, że produkcja ciepła w procesach kogeneracji będzie zwolniona z opłat za emisje CO2; wzmocni to dopuszczoną przez unijną dyrektywę pomoc publiczną dla tej technologii. W Ministerstwie Gospodarki czeka na rozstrzygnięcie koncepcja strategii rozwoju kogeneracji przygotowana przez zespół ekspertów - pisze "Gazeta Prawna".

Wytyczne KE, które wymagać będą opracowania nowego rozporządzenia przez resort gospodarki, upraszczają część analityczną i wprowadzają zmiany w sposobie kwalifikowania i obliczania energii produkowanej w kogeneracji. Trudniej będzie wykazać wysoką sprawność ogólną, co może ograniczyć wielkość energii kwalifikowanej do wysokosprawnej kogeneracji, zwłaszcza w przypadku elektrociepłowni systemowych. W nowej sytuacji znajdą się producenci, którzy pracują na granicy wymagań dotyczących sprawności. Lista beneficjentów systemu wspierania kogeneracji może ulec skróceniu.

Jak czytamy w "Gazecie Prawnej" resort gospodarki ma wprowadzić nowe rozporządzenie tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Bruksela zapowiedziała monitorowanie tej sprawy i dyscyplinowanie krajów członkowskich Unii. Jednocześnie KE przygotowała raport na temat postępów w rozwoju kogeneracji w krajach UE i przesłała go do Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europy. Są opóźnienia we wdrażaniu Dyrektywy kogeneracyjnej 2004/8/WE z lutego 2004 r. Komisja ma wzmóc nadzór i w uzasadnionych przypadkach uruchomić procedury w sprawie naruszeń wobec państw, które zaniedbują obowiązki wynikające z dyrektywy i przyjętych ostatnio wytycznych.

Na rozstrzygnięcie w resorcie gospodarki czeka koncepcja strategii rozwoju kogeneracji. Jak powiedział jeden z jej współautorów prof. dr inż. Janusz Lewandowski, dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - zawarte są w niej propozycje rozwiązań, które powinny odblokować rezerwy w produkcji energii w skojarzeniu. Wykonana została praca składająca się z dwóch części. Pierwsza określiła potencjał oraz bariery kogeneracji i ukazała się w grudniu 2007 r. jako raport firmowany przez ministra gospodarki. Z raportu wynika m.in., że wykorzystanie ekonomicznego potencjału kogeneracji pozwoliłoby w 2020 roku na zaoszczędzenie 7-11 mln t węgla, zmniejszenie emisji CO2 o 17-60 mln t oraz zmniejszenie kosztów zewnętrznych o 4-36 mld zł. Druga część będąca założeniami strategii wskazuje na rozwiązania, także dyskusyjne, które powinny odblokować najważniejsze hamulce kogeneracji - pisze "Gazeta Prawna".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kogeneracja czeka na strategię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!