Kogeneracja - energetyczna szansa dla organizacji

Kogeneracja - energetyczna szansa dla organizacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa własnej jednostki kogeneracyjnej to dla każdej organizacji ogromna szansa. To gwarancja energetycznego bezpieczeństwa, własny wkład w działania proekologiczne, a także - a może przede wszystkim - perspektywa znacznych oszczędności. O konkretnych możliwościach opowiada Pan Jacek Mszyca, Weryfikator Procesów Kogeneracji TÜV Rheinland Polska - lidera usług certyfikacyjnych i badawczych w kraju.

- Z możliwości stworzenia własnej jednostki kogeneracji skorzystać może wiele organizacji. Często ich przedstawiciele to laicy w dziedzinie energetyki. Stąd, moje pierwsze pytanie brzmi - co kryje się pod pojęciem kogeneracji?

- Kogeneracja, mówiąc najprościej to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej. Jest to tak zwane wytwarzanie skojarzone, którego sprawność jest o wiele wyższa niż w przypadku procesów rozdzielonych. Tak naprawdę każda organizacja, mająca zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną, może, po spełnieniu odpowiednich warunków formalnych, uruchomić własną jednostkę kogeneracji.

- I czerpać z tego faktu wiele korzyści…

- Dokładnie. Aby obrazowo ukazać możliwości przedsięwzięcie posłużę się konkretnym przykładem - szpitala.

Przede wszystkim w kontekście tego typu organizacji, kwestią fundamentalną jest zapewnienie energetycznego bezpieczeństwa. Posiadanie własnej jednostki, jest jego gwarancją w przypadku awarii sieci zewnętrznej. Oczywiście, tworzenie układów kogeneracyjnych to wielkie korzyści dla środowiska. Obniżenie ilości zużywanego paliwa, emisji CO2 oraz brak strat przesyłowych to tylko część pozytywnych rezultatów.

- Nie można pominąć korzyści finansowych.

- Oczywiście. Oszczędności możliwe do uzyskania w procesie kogeneracji są imponujące. Posłużę się raz jeszcze przykładem szpitala i moimi, konkretnymi wyliczeniami. W przypadku danej placówki zużywającej około 1000 MWh/rok energii elektrycznej, oszczędność kosztów jej zakupu może wynieść nawet ponad 40%. Co więcej, część energii elektrycznej będzie kwalifikowana do wydania świadectw pochodzenia, generując przychody rzędu 100 tys. złotych rocznie, co pozwoli jednostce na obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej rzędu 60%.

- Od czego powinien zacząć podmiot zainteresowany stworzeniem własnej instalacji?

- Przede wszystkim, niezbędny jest audyt energetyczny. Przeprowadzany przez ekspertów, także firmy TÜV Rheinland Polska pozwala na stworzenie planu, określającego perspektywy gospodarki energetycznej danego obiektu. Niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz koncesji udzielanej przez Urząd Regulacji Energetyki.

- Oraz oczywiście zebranie niezbędnych środków…

- To prawda. Jednak należy pamiętać o fakcie, iż inwestycja zwraca się już po ok. 2-3 latach. Co więcej, możliwe jest otrzymanie dofinansowania ze środków unijnych, między innymi w ramach programów regionalnych.

- Dziękuję za rozmowę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kogeneracja - energetyczna szansa dla organizacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!