XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kogeneracja szansą na lepsze wykorzystanie sieci ciepłowniczych

Kogeneracja szansą na lepsze wykorzystanie sieci ciepłowniczych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie sieci ciepłownicze nie są wykorzystywane efektywnie, rozbudowa kogeneracji - jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej - jest szansą na ich lepsze wykorzystanie - ocenił w Gdańsku wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

W czwartek w Gdańsku Piotrowski uczestniczył w prezentacji nowej strategii dla ciepłownictwa grupy PGE, opracowanej po przejęciu przez spółkę polskich aktywów francuskiego EDF, m.in. ośmiu elektrociepłowni. Jak mówił wiceminister, rząd patrzy długoterminowo, ma wizję miksu energetycznego Polski od strony zużycia energii, a teraz musi to przełożyć na właściwą strukturę wytwarzania.

Zobacz: Prezes PGE: Dostawy ciepła są nie mniej ważne od dostaw energii elektrycznej

- Na dzień dobry mamy istotną przewagę, Polska ma ogromny zasób sieci ciepłowniczych, które są wykorzystywane, ale w niedostatecznym zakresie, ponieważ jesteśmy niestety krajem przodującym w niskiej emisji - mówił wiceminister. Chodzi o zanieczyszczenia emitowane z gospodarstw domowych.

- Kogeneracja i ciepło sieciowe to jedna z efektywniejszych metod rozwiązywania problemu niskiej emisji, jeśli chodzi o miasta. W dużych miastach istnieją moce wytwórcze, które trzeba modernizować, w mniejszych niestety modernizacja to duże wyzwanie. W małych i na terenach wiejskich musimy szukać innych rozwiązań - mówił Piotrowski. Jak dodał, "tam gdzie nie dotrzemy z sieciami, docieramy z prądem, i można tam wprowadzić ogrzewanie elektryczne". Zapowiedział, że rozporządzenie ministra energii, umożliwiające budowanie tańszych nocnych taryf do celów ogrzewania energia elektryczną grzewczych, powinno być gotowe "lada dzień".

Strategia PGE wobec ciepłownictwa zakłada m.in. zainwestowanie w sektor ciepła ok. 17 mld zł do 2030 r. Do tego czasu spółka chce stworzyć źródła kogeneracyjne o mocy ok. 1000 MW elektrycznych. Jednocześnie PGE chce przejmować i rozbudowywać sieci ciepłownicze i przyłączać do nich nowych klientów. Jednocześnie zamierza zmniejszać użycie węgla w elektrociepłowniach i stopniowo zastępować go gazem, odpadami, biomasą.

Jak podkreślał wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek, celem jest długoterminowe zapewnienie konkurencyjnych cen ciepła na danym rynku i znaczące zwiększenie efektywności działań biznesowych w tym sektorze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kogeneracja szansą na lepsze wykorzystanie sieci ciepłowniczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!