XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kolejne postępowanie ws. badań lokalizacyjnych elektrowni jądrowej w Gąskach

Kolejne postępowanie ws. badań lokalizacyjnych elektrowni jądrowej w Gąskach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wojewoda zachodniopomorski wszczął kolejne postępowanie w sprawie wydania decyzji zezwalającej spółce PGE EJ1 na badania potrzebne do sporządzenia raportu lokalizacyjnego elektrowni jądrowej w Gąskach.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla, postępowanie toczy się w oparciu o uzupełniony wniosek, jaki PGE EJ1 składała w styczniu 2012 r.

Wydana w lutym ub.r. przez wojewodę na podstawie tamtego wniosku decyzja zezwalająca na przeprowadzenie badań została 15 lutego br. uchylona i skierowana do ponownego rozpoznania przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Decyzję wojewody do ministra zaskarżyli właściciele działek wybranych, jako potencjalne miejsce lokalizacji siłowni jądrowej. Wśród skarżących była m.in. Gmina Mielno.

Decyzja została uchylona - jak informował w lutym PAP sekretarz gminy Henryk Bieńkowski - m.in. ze względu na zbyt długi czas obowiązywania (PGE EJ1 wnioskowała o 2 lata, wojewoda wydał ją na 5 lat).

Decyzja wojewody nie uwzględniała też konieczności sporządzenia raportu dotyczącego ewentualnego wpływu badań na stan środowiska.

PGE EJ 1 mogła odwołać się od decyzji ministra do sądu administracyjnego, ale tego nie zrobiła. Termin wniesienia odwołania mijał w marcu.

Wiceprezes PGE EJ 1 Zdzisław Gawlik tłumaczył to wówczas tym, że "zgodnie z zapowiedziami, spółka planuje przeprowadzenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych w Choczewie i Żarnowcu (Pomorskie), natomiast Gąski będą rozpatrywane, jako potencjalna lokalizacja elektrowni jądrowej, w przypadku gdyby badania lokalizacyjne w Żarnowcu i w Choczewie wykazały, że nie są one odpowiednie dla elektrowni jądrowej".

Odpowiadająca za kontakt z mediami w PGE EJ1 Joanna Zając poinformowała we wtorek PAP, że stanowisko spółki w tej kwestii nie uległo zmianie.

We wszczętym w maju postępowaniu dotyczącym badań w Gąskach PGE EJ1 wniosła o 5-letni okres obowiązywania decyzji wojewody zachodniopomorskiego.

Leżąca w północno-zachodniej części gminy Mielno letniskowa wieś Gąski, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd PGE 25 listopada 2011 r.

12 lutego 2012 r. w gminie Mielno odbyło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. W głosowaniu wzięło udział 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc. Za było 5,3 proc.

PGE EJ1 to spółka celowa Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejne postępowanie ws. badań lokalizacyjnych elektrowni jądrowej w Gąskach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!