Komisarz Piebalgs: nie należy kojarzyć mostu energetycznego i elektrowni w Ignalinie

Komisarz Piebalgs: nie należy kojarzyć mostu energetycznego i elektrowni w Ignalinie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijny komisarz ds. polityki energetycznej Andris Piebalgs uważa, że nie należy kojarzyć spraw budowy polsko-litewskiego mostu energetycznego i nowej elektrowni w Ignalinie.

- Most energetyczny przede wszystkim ma duże znaczenie polityczne. Bez tego mostu kraje te nie zostaną przyłączone do wspólnego systemu energetycznego Unii Europejskiej. Kwestie komercyjne w tym przypadku są na drugim miejscu - mówi na łamach poniedziałkowego litewskiego dziennika "Kauno Diena" unijny komisarz.

Piebalgs odmówił komentarza na temat, kto bardziej zawinił, Polska czy Litwa, kiedy w ubiegłym tygodniu nie udało się podpisać porozumienia o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa ds. budowy mostu energetycznego.

Oficjalnym powodem niepodpisania porozumienia są kwestie techniczne. Nieoficjalnie mówi się, iż w zamian za podpisanie dokumentu strona polska zażądała 1000-1200 megawatów mocy z nowo odbudowywanej elektrowni w Ignalinie.

Prezydenci Polski i Litwy podczas szczytu energetycznego, który odbywał się w Wilnie w ubiegłym tygodniu, zapewnili, że porozumienie w sprawie mostu zostanie podpisane pod koniec października.

Jak informuje "Kauno Diena", kwestie energetyczne były tematem niedzielnej, ponadgodzinnej rozmowy telefonicznej komisarza UE Andrisa Piebalgsa i ministra gospodarki Litwy Vytasa Navickasa.

Podczas rozmowy minister m.in. usiłował przekonać komisarza do tego, by UE zezwoliła na niezamykanie ignalińskiej siłowni w 2009 roku. Do tego zobowiązała się Litwa wstępując do Unii. Argumenty ministra, iż po zamknięciu siłowni ceny energii na Litwie wzrosną o 40 proc., a jej sektor energetyczny w 75 proc. zostanie uzależniony od rosyjskiego gazu, nie przekonały komisarza. Po raz kolejny powtórzył on, że UE nie zgodzi się na przedłużenie pracy ignalińskiej elektrowni atomowej.

Nowa siłownia w miejscu likwidowanej ma być zbudowała dopiero w 2015 r. Ma to być wspólny projekt Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Natomiast most energetyczny z litewskiego miasta Alitus (Olita) do polskiego Ełku ma powstać do 2012 roku.

Andris Piebalgs poinformował również, że w przyszłym tygodniu, podczas wizyty w Moskwie zamierza ustalić los ropociągu "Przyjaźń".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisarz Piebalgs: nie należy kojarzyć mostu energetycznego i elektrowni w Ignalinie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!