Komisarz UE broni kompromisu ws. chińskich paneli słonecznych

Komisarz UE broni kompromisu ws. chińskich paneli słonecznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijny komisarz handlu Karel De Gucht odpiera zarzuty, jakoby ugoda w sporze handlowym z Chinami o dumpingowe ceny paneli słonecznych zagrażała producentom w UE. "Europejskie firmy będą musiały konkurować. To wolny rynek" - powiedział komisarz w poniedziałek.

Na konferencji prasowej w Brukseli De Gucht poinformował, że po sześciu tygodniach negocjacji z Chińską Izbą Handlową otrzymał podpisane przez 70 procent chińskich producentów paneli słonecznych zobowiązanie do utrzymywania ceny paneli oraz wykorzystywanych do ich produkcji komponentów powyżej minimalnego poziomu. Uzgodniono także roczny pułap importu paneli z Chin do UE.

Szczegóły ugody są poufne. Według nieoficjalnych informacji mediów minimalna cena chińskich paneli ma wynosić 56 centów za jeden watt, z kolei pułap importu to 7 gigawatów rocznie. Porozumienia ma obowiązywać do końca 2015 r.

Według komisarza producenci z Państwa Środka, którzy nie przystąpili do ugody, będą musieli opłacać tymczasowe cła antydumpingowe, wprowadzone przez KE na początku czerwca. Stawka karnego cła wynosi na razie 11,8 proc. ceny towaru, a po 6 sierpnia wzrośnie do 47,6 proc. Cła te będą pobierane także wówczas, gdy import z Chin przekroczy uzgodniony pułap. Komisja Europejska ma zatwierdzić ugodę 2 sierpnia.

De Gucht ocenił, że ugoda "zakończy szkodliwą sytuację", w jakiej znaleźli się europejscy producenci wskutek chińskiego dumpingu w tym sektorze; według szacunków branżowych dumpingowe praktyki Chińczyków zagrażały 25 tys. miejsc pracy w UE i doprowadziły do zamknięcia 60 fabryk, związanych z branżą paneli słonecznych. "Dzięki ugodzie europejski przemysł będzie mieć możliwość odzyskania poprzedniego udziału w rynku" - powiedział De Gucht.

Przedstawiciele branży są odmiennego zdania. Organizacja europejskich producentów ProSun, która złożyła skargę na chiński dumping, już w sobotę skrytykowała KE za kompromis z Pekinem. Przewodniczący organizacji Milan Nitzschke oświadczył, że ugoda jest niezgodna z prawem i "skandaliczna", bo uzgodnione minimalne ceny paneli słonecznych nadal są na poziomie dumpingowym. ProSun zagroził skargą do Trybunału Sprawiedliwości UE.

De Gucht powiedział, że producenci mają prawo zaskarżyć kompromis, ale podkreślił, iż nie zgadza się z ich zarzutami. "Słyszałem głosy, że ustąpiliśmy Chinom, a to porozumienie zniszczy europejską branże paneli słonecznych. Nie zgadzam się z tym. Europejscy dostawcy nadal będą chronieni przed chińskim dumpingiem" - przekonywał.

"Z jednej strony nie mogliśmy zaakceptować sytuacji, w której chiński dumping niszczył europejską branżę paneli słonecznych. Z drugiej strony nie byliśmy też zainteresowani rozwiązaniem, które doprowadziłoby do zbyt małej podaży w Europie i negatywnie odbiłoby się na pokrewnych branżach oraz na konsumentach" - dodał komisarz. Jego zdaniem europejskie zapotrzebowanie na panele słoneczne będzie przewyższać możliwości tej branży w krajach UE, dlatego import jest nieodzowny.

"Jeśli europejscy producenci paneli słonecznych chcą nadal sprzedawać swoje wyroby, będą musieli być konkurencyjni dla reszty świata. Tak wygląda wolny rynek" - dodał De Gucht.

Zdaniem eksperta prawa handlowego Tomasza Włostowskiego z kancelarii EUTRADEDEFENCE w Brukseli ugoda komisarza De Guchta z Pekinem może budzić jednak wątpliwości prawne. "Jakkolwiek szczegóły obliczeń dumpingowych są tajne ze względu na dane handlowe firm, to istnieją przesłanki, by sądzić, że cena minimalna została ustalona na poziomie wciąż za niskim. Komisji ciężko będzie uzasadnić skąd tak zdecydowana zmiana poziomu cen i ceł" - powiedział PAP Włostowski. W jego ocenie z relacji prasy wynika też, że "cena minimalna nie została ustalona przez Komisję na podstawie danych zgromadzonych w trakcie postępowania, ale została wynegocjowana bezpośrednio z Chińczykami, co budzi duże wątpliwości prawne".

Włostowski zauważył, że samo zawarcie ugody poprzez nałożenie ceny minimalnej w tak dużym sporze handlowym "jest bez precedensu w europejskich postępowaniach ochronnych". "To ewidentnie wynik presji na Komisję Europejską ze strony państw członkowskich UE, aby rozładować napięcia i na dobre zażegnać widmo wojny handlowej" - ocenił. Kilka państw UE, w tym Niemcy, były przeciwne nałożeniu karnych ceł na importowane z Chin panele.

Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych. Na ten kraj przypada około 65 proc. światowej produkcji, a UE jest głównym rynkiem eksportowym Chin, jeśli chodzi o ten produkt; trafia do niej ok. 80 proc. chińskiego eksportu paneli.

W odpowiedzi na wprowadzenie w czerwcu przez KE tymczasowych ceł karnych na panele Chiny wszczęły postępowanie antydumpingowe w sprawie wina importowanego z krajów UE. De Gucht powiedział w poniedziałek, że chiński rząd obiecał, iż "ułatwi dyskusje" na temat rozwiązania sporu o wino.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisarz UE broni kompromisu ws. chińskich paneli słonecznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!