Komisarz UE ds. klimatu i energii: potrzeba biliona euro na inwestycje w energetyce

Komisarz UE ds. klimatu i energii: potrzeba biliona euro na inwestycje w energetyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z punktu widzenia Unii Energetycznej najważniejsze jest zmodernizowanie rynku energii w Unii Europejskiej, bo wciąż jesteśmy za bardzo uzależnieni od dostaw surowców energetycznych z zewnątrz - powiedział Miguel Arias Cañete, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, w trakcie sesji "Unia Energetyczna - konkurencyjna, bezpieczna i zrównoważona energia dla europejskiego przemysłu" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015.

Według niego w pierwszej kolejności niezbędne jest ukończenie powstania rzeczywistego wewnętrznego rynku energii w ramach Unii, stworzenie odpowiedniego klimatu inwestycyjnego, niezbędnego do zachęcenia sektora prywatnego do lokowania kapitału w tym sektorze, a także promowanie gospodarki wykorzystującej technologie niskoemisyjne.

- Musimy poszukiwać nowych dróg do modernizacji europejskiego przemysłu energetycznego, który w ciągu najbliższych dwudziestu lat w znacznej mierze będzie już wyeksploatowany. Szacujemy, że aby zmodernizować ten przemysł potrzeba będzie co najmniej biliona euro inwestycji - powiedział komisarz Cañete.

Podkreślił również niezwykle istotną rolę bliższej współpracy międzygranicznej i budowy interkonektorów, umożliwiających przesył energii pomiędzy poszczególnymi krajami Unii. - Musimy przezwyciężyć krajową fragmentację systemu energetycznego w UE - powiedział.

Unijny komisarz przekonywał, że dlatego tak istotne jest, aby do roku 2020 w krajach Unii udało się osiągnąć co najmniej 10-procentowy wskaźnik jeśli chodzi o możliwość sprowadzania energii z sąsiednich krajów Wspólnoty. Polska na razie pod tym względem jest jednym z najgorszych krajów UE, ale dzięki budowie interkonektora z Litwą już w 2015 roku ten wskaźnik ma wzrosnąć do 5 proc., a dzięki zwiększeniu przepustowości interkonektorów z Niemcami powinna być w stanie za pięć lat sprowadzać jedną dziesiątą konsumowanej energii z innych krajów Unii.

- Jeśli uda nam się efektywnie połączyć nasze rynki, powinno to przyczynić się do obniżenia cen energii na terenie Unii, bo wysokie ceny energii w porównaniu do innych regionów świata są obecnie niewątpliwie najpoważniejszym problemem tego sektora w krajach unijnych - podsumował Miguel Arias Cañete.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisarz UE ds. klimatu i energii: potrzeba biliona euro na inwestycje w energetyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!