Komisja Europejska myśli o zwiększeniu opodatkowania energii

Komisja Europejska myśli o zwiększeniu opodatkowania energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zwróciła się do Parlamentu Europejskiego i Rady o rozważenie, w jaki sposób opodatkowanie energii może lepiej przyczyniać się do realizacji celów polityki energetycznej i klimatycznej oraz w jaki sposób przejście do podejmowania decyzji w gronie państw członkowskich za pomocą głosowania większością kwalifikowaną mogłoby przyczynić się do przyspieszenia postępów w tej dziedzinie.

  • Z opublikowanego 9 kwietnia 2019 r. sprawozdania na temat stanu unii energetycznej wynika, że Komisja Europejska w pełni zrealizowała swoją wizję.
  • Jak zapewnia KE, dzięki temu możliwe stało się zagwarantowanie wszystkim Europejczykom "dostępnej, przystępnej cenowo, bezpiecznej, konkurencyjnej i zrównoważonej energii".
  • Komisja Europejska podkreśla, że już teraz Europa przoduje na świecie w walce ze zmianą klimatu.
  • O transformacji energetycznej będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL, który odbędzie się od 13 do 15 maja w Katowicach.

- Polityka europejska wdrażana w ciągu ostatnich pięciu lat we wszystkich obszarach sprawiła, że UE jest na dobrej drodze do pełnego wprowadzenia czystej energii i wykorzystania oferowanych przez nią możliwości gospodarczych, tworzenia wzrostu gospodarczego i miejsc pracy oraz do zapewnienia konsumentom zdrowszego środowiska - przekonuje Komisja Europejska. 

KE zapewnia, że poza modernizacją europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej unia energetyczna przyczynia się do szybszego przejścia na czystą energię w kluczowych sektorach europejskiej gospodarki, zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z porozumienia paryskiego, zapewniając jednocześnie transformację sprawiedliwą społecznie.

Transformacja energetyki szansą dla gospodarki

- Unia energetyczna to Europa w jej najlepszym wydaniu - wspólnie rozwiązująca poważne problemy związane z bezpieczeństwem energetycznym i przemianami w tej dziedzinie, z którymi nie możemy sobie poradzić w obrębie granic państwowych. Przytłaczające wyzwanie, jakim była transformacja sektora energetycznego, przekształciliśmy w szansę dla europejskiej gospodarki. W tym celu musieliśmy gruntownie zmienić naszą politykę w zakresie energii i klimatu: dokonując nie samych kosmetycznych muśnięć, lecz poważnych zmian systemowych - mówi Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący KE, odpowiedzialny za unię energetyczną.

Podkreśla, że żadne państwo członkowskie nie mogło tego osiągnąć samodzielnie.

- Obecnie nasze ramy kierują inwestycje ku przyszłościowym technologiom i rozwiązaniom. Uruchomiliśmy również środki wspierające przemysł, np. produkcję baterii w Europie, jednocześnie dbając o to, by żaden Europejczyk nie pozostawał w tyle. Każde państwo członkowskie powinno podążyć za tym przykładem i szybko zintegrować krajowe środki w zakresie energii, klimatu, mobilności i wszystkich innych powiązanych obszarów, tak aby Europa utorowała drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej do połowy tego stulecia - dodaje Maroš Šefčovič.

Projekt najbardziej ambitny na świecie

- Europa posiada obecnie najbardziej ambitne i zaawansowane na świecie ramy w zakresie klimatu i energii. Uzgodniliśmy wszystkie przepisy, aby zapewnić osiągnięcie celów wyznaczonych na 2030 r., jednocześnie podnosząc docelowe poziomy w zakresie energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej - przekonuje Miguel Arias Cañete, komisarz UE do spraw polityki klimatycznej i energetycznej.

Zwraca uwagę, że unia energetyczna to jednak coś więcej niż przepisy i strategie polityczne.

- Uruchomiliśmy rekordowe poziomy inwestycji w czystą energię w Europie, wynegocjowaliśmy porozumienie paryskie i doprowadziliśmy do jego szybkiego wejścia w życie, jeszcze bardziej zintegrowaliśmy europejski rynek energii i zarysowaliśmy długoterminową wizję Europy neutralnej dla klimatu do roku 2050. Jest jeszcze jednak wiele do zrobienia - zapowiada Miguel Arias Cañete.

Jego zdaniem, musimy utrzymać rozwój odnawialnych źródeł energii w całej Europie i zwiększyć wysiłki na rzecz większej oszczędności energii.

- Musimy zaangażować się w proces transformacji w znacznie pilniejszym trybie niż dotychczas. W oparciu o naszą strategię osiągnięcia neutralności dla klimatu do 2050 r. wskazaliśmy w jaki sposób można tego dokonać, i przedstawiliśmy gruntowną analizę przyczyn i sposobów dojścia do tego celu. Wyjaśniliśmy, dlaczego model ten może być powielany przez inne kraje świata oraz jak neutralność klimatyczna, dobrobyt gospodarczy i sprawiedliwość społeczna mogą – a nawet muszą – iść ze sobą w parze - podkreśla Miguel Arias Cañete.

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE

Komisja Europejska zapewnia, że unia energetyczna wzmocniła wewnętrzny rynek energii i zwiększyła bezpieczeństwo energetyczne UE dzięki inwestycjom w nową inteligentną infrastrukturę (w tym transgraniczną), zapewniając nową, najnowocześniejszą strukturę rynku i wprowadzając mechanizm współpracy między państwami członkowskimi w oparciu o solidarność w celu reagowania na potencjalne kryzysy w bardziej skuteczny i wydajny sposób.

Jak wskazano ostatnio w komunikacie Komisji „Czysta planeta dla wszystkich”, transformacja energetyczna wymaga kompleksowej przemiany ekonomicznej i społecznej, angażującej wszystkie sektory gospodarki i grupy społeczne na rzecz urzeczywistnienia neutralności klimatycznej do roku 2050. Ramy unii energetycznej stawiają Europę na właściwych torach, aby stała się dobrze prosperującą, nowoczesną, konkurencyjną i neutralną dla klimatu gospodarką.

Szereg ukierunkowanych inicjatyw ma zagwarantować wszystkim regionom i obywatelom równy udział w korzyściach wynikających z transformacji sektora energetycznego. Jedną z tych inicjatyw jest europejski sojusz na rzecz baterii.

Europejski przemysł baterii został uznany za strategiczny łańcuch wartości dla UE w kontekście wzmocnionej strategii dotyczącej polityki przemysłowej.

Zmiana opodatkowania i głosowania

W opublikowanym 9 kwietnia 2019 r. drugim komunikacie, Komisja Europejska zwraca się do Parlamentu Europejskiego i Rady o rozważenie, w jaki sposób opodatkowanie energii może lepiej przyczyniać się do realizacji celów polityki energetycznej i klimatycznej oraz w jaki sposób przejście do podejmowania decyzji w gronie państw członkowskich za pomocą głosowania większością kwalifikowaną mogłoby przyczynić się do przyspieszenia postępów w tej dziedzinie.

Ten kierunek prac opiera się na planie Komisji dotyczącym stopniowego przejścia na system głosowania większością kwalifikowaną we wszystkich obszarach dotyczących opodatkowania, opublikowanym po raz pierwszy w styczniu 2019 r. 

- Komisja rozpoczęła  debatę na temat reformy procesu decyzyjnego w obszarach polityki podatkowej UE, która obecnie wymaga jednomyślności wśród państw członkowskich. Jednomyślności często nie daje się osiągnąć w przypadku kluczowych inicjatyw podatkowych lub osiąga się ją za cenę zgody na politykę, która nie jest optymalna - wyjaśniała KE w styczniu. 

* * *
Przedstawiając propozycje dot. opodatkowania energii unijni decydenci po raz kolejny pokazują, że nie znają najlepiej swoich społeczeństw. Po zakończeniu narodowej debaty, ogłoszonej we Francji w reakcji na protesty "żółtych kamizelek", premier Edouard Philippe oświadczył, że należy "bardzo szybko obniżyć podatki" w obliczu "ogromnego rozdrażnienia fiskalnego" wśród obywateli.

Czytaj więcej: Obywatele są gotowi zmienić zachowanie w wielu dziedzinach, jednak nie chcą, by podatkami dyktować im, co mają robić.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Komisja Europejska myśli o zwiększeniu opodatkowania energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!