Komisja Europejska przyznaje: porozumienie klimatyczne raczej nie w tym roku

Komisja Europejska przyznaje: porozumienie klimatyczne raczej nie w tym roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard przyznała, że do nowego światowego porozumienia ws. zmian klimatycznych może dojść dopiero w 2011 r. Ale zapewniła, że zrobi wszystko, by przezwyciężyć impas negocjacji po fiasku konferencji w Kopenhadze.

Wbrew nadziejom kopenhaska konferencja w grudniu ub.r. nie zaowocowała porozumieniem o ograniczeniu światowych emisji CO2, które od 2013 r. ma zastąpić wygasający Protokół z Kioto. Wyjeżdżając z Kopenhagi, przywódcy zapowiadali, że do porozumienia dojdzie na konferencji w Meksyku w grudniu br. Zdaniem komisarz Hedegaard, szanse są minimalne.

"Oczywiście miałabym ogromną nadzieję na osiągnięcie wszystkich celów już w Meksyku, jednak sygnały dochodzące ze stolic państw odpowiedzialnych za znaczne ilości emisji świadczą, że niestety jest to mało prawdopodobne. Świat stanął przed wyjątkową szansą w Kopenhadze, lecz nie wykorzystano jej w pełni" - powiedziała komisarz w Parlamencie Europejskim.

"Zmiana klimatu może być kontrolowana tylko wtedy, gdy wszystkie kraje wytwarzające najwięcej emisji podejmą działania. Musimy teraz zapewnić utrzymanie tempa działań i zrobić wszystko, co w naszej mocy, by osiągnąć konkretne i istotne rezultaty w Cancun" - dodała.

Tłumaczyła, że UE jest gotowa, lecz świat jeszcze nie, więc UE musi się zgodzić na stopniowe podejście.

W przyjętym we wtorek komunikacie KE zapewnia, że nadal chce być najbardziej "proklimatycznym" regionem świata. Dlatego nie tylko będzie realizować cele redukcji emisji CO2 o 20 proc. do roku 2020, ale - mimo fiaska Kopenhagi - jest gotowa wesprzeć kraje rozwijające się w walce ze zmianami klimatycznymi kwotą 7,2 mld euro w latach 2010-2012. Do takiego wsparcia zobowiązali się unijni przywódcy na grudniowym szczycie w Brukseli.

Hedegaard tłumaczyła, że dotrzymanie słowa i przekazanie rocznie 2,4 mld euro biedniejszym krajom to kwestia wiarygodności. "Jesteśmy gotowi" - powtarzała na konferencji prasowej.

Ponadto UE powtarza, że jest gotowa do redukcji emisji CO2 o 30 proc., jeśli inne uprzemysłowione potęgi zgodzą się na porównywalny wysiłek. Unijna komisarz, która jeszcze jako duńska minister środowiska prowadziła negocjacje w Kopenhadze, jest zresztą wielką zwolenniczką podwyższenia unijnych ambicji w zakresie redukcji emisji CO2.

Hedegaard zapowiedziała, że na czerwcowy szczyt unijny KE przygotuje analizę praktycznych środków, jakie byłyby konieczne w celu przejścia na 30 proc. Potem KE ma przedstawić w ogólnym zarysie sposób przekształcenia UE w gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r. - zgodnie ze strategią gospodarczą Europa 2020, która zakłada pogodzenie walki ze zmianami klimatycznymi z bezpieczeństwem energetycznym i tworzeniem nowych miejsc pracy.

"Podwyższenie przez UE jej celu redukcyjnego z 20 do 30 proc. jest niezbędne, aby UE powróciła na scenę globalnych negocjacji klimatycznych i odzyskała swoją wiarygodność w oczach krajów rozwijających się. UE będzie silna jedynie, gdy będzie mówić jednym głosem, i Polska nie może tego dłużej uniemożliwiać" - oświadczyła we wtorek Julia Michalak, koordynatorka kampanii Klimat i Energia Greenpeace-Polska. Polska była jednym z krajów najsilniej sprzeciwiających się bezwarunkowemu podwyższeniu unijnego celu redukcji emisji z 20 do 30 proc. w Kopenhadze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Europejska przyznaje: porozumienie klimatyczne raczej nie w tym roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!