Komisja sejmowa o redukcji CO2

Komisja sejmowa o redukcji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ustalenie poziomu oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, zbywanie uprawnień do takich emisji w drodze aukcji oraz sposoby zarządzania jednostkami CO2 - zakłada projekt ustawy o instrumentach wspomagających redukcję emisji do powietrza gazów cieplarnianych.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska. Komisja powołała podkomisję, która zajmie się szczegółową analizą projektu.

Projekt zastąpi obowiązującą ustawę o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych i innych substancji.

Z projektu wynika, że powstanie krajowy system zarządzania jednostkami pochłaniania dwutlenku węgla, który będzie podlegać ministrowi środowiska.

Chodzi o zarządzanie i obrót jednostkami związanymi z zalesianiem i wylesianiem gruntów oraz prowadzeniem gospodarki leśnej. Wpływy ze zbycia jednostek pochłaniania będą przeznaczane m.in. na wspieranie gospodarki leśnej i rolnej w kontekście ochrony
klimatu, badanie i rozwój oraz zwiększenie wykorzystania technologii pochłaniania dwutlenku węgla oraz zaawansowanych i innowacyjnych technologii przyjaznych dla środowiska.

Projekt przewiduje także utworzenie Krajowego Systemu Inwentaryzacji Emisji, w którym będą zbierane informacje dotyczące wprowadzanych do powietrza substancji.

Dane te będą ogólnodostępne w formie elektronicznej. System będzie prowadzić, wyznaczony przez ministra środowiska, krajowy administrator systemu handlu uprawnieniami do emisji. Administrator ma również prowadzić Krajowy Rejestr oraz Rejestr Uprawnień, gdzie znajdą się dane o przyznanych uprawnieniach do emisji gazów.

Projekt ustawy o instrumentach wspomagających redukcję emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji ma na celu przede wszystkim doprecyzowanie przepisów i zapisanie ich w taki sposób, aby zapobiec problemom wynikającym z ich błędnej interpretacji, pojawiających się w trakcie funkcjonowania systemu.

W projekcie uporządkowano ponadto przepisy dotyczące funkcjonowania wspólnotowego i krajowego systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Nowa ustawa ma służyć również stworzeniu możliwości prawnych zbywania uprawnień do emisji w drodze aukcji z wykorzystaniem środków z tego na osiąganie celów określonych Protokołem z Kioto, czyli redukcji emisji gazów. W polskim prawie nie było dotychczas przepisów określających wykorzystanie jednostek przyznanej emisji, redukcji emisji i poświadczonej redukcji emisji, jak również określających zarządzanie jednostkami pochłaniania.

Projekt ustawy nakłada na Lasy Państwowe obowiązek uczestniczenia w systemie pochłaniania. Po pierwsze, dlatego że lasy Skarbu Państwa w Polityce Leśnej Państwa uznano za istotny zasób przyrodniczy łagodzący efekt cieplarniany, a po drugie dlatego, że bez Lasów Państwowych system pochłaniania nie mógłby zaistnieć - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!