Kończy się modernizacja elektrociepłowni w Krakowie

Kończy się modernizacja elektrociepłowni w Krakowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Elektrociepłownia w Krakowie, należąca do francuskiej Grupy EDF kończy inwestycje, które pozwolą jej spełnić nowe, znacznie ostrzejsze normy środowiskowe dotyczące emisji do atmosfery. W środę rozpoczęły się testy nowej instalacji mokrego odsiarczania spalin.

Jak poinformował PAP rzecznik EDF Polska Krzysztof Krukowski, w ramach testów do absorbera skierowane będą spaliny, które po oczyszczeniu zaczną w formie obłoku pary wodnej unosić się nad nowym kominem.

"Testy instalacji będą trwały z różnym natężeniem do końca tego roku. Od 1 stycznia 2016 roku, elektrociepłownia jest bowiem zobowiązana do przestrzegania nowych, znacznie ostrzejszych norm środowiskowych dotyczących emisji do atmosfery i nowe instalacje są niezbędne do dalszego jej funkcjonowania" - wyjaśnił Krukowski.

Według niego, dzięki nowej instalacji odsiarczania i odazotowania spalin, emisje tlenków siarki zmniejszą się pięciokrotnie, a tlenków azotu trzykrotnie. Zmniejszy się również pięciokrotnie ilość emitowanego do atmosfery pyłu. W sumie wszystkie inwestycje proekologiczne w tym zakładzie pochłoną ponad 600 mln zł do 2016 r.

Rzecznik podkreślił, że instalacje odsiarczania i odazotowania spalin w krakowskiej elektrociepłowni wpłyną znacząco na poprawę jakości powietrza oraz zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii dla stolicy Małopolski.

Krakowski oddział EDF Polska SA jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej zaspokaja on ponad 60 proc. potrzeb mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

Francuska Grupa EDF jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń. Jest też największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej w Polsce.

Firma posiada również systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. Na potrzeby swojej działalności wytwórczej EDF zużywa blisko 7 mln ton węgla rocznie, co czyni go jednym z trzech największych nabywców tego surowca w kraju. Grupa EDF posiada w Polsce 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej, 15 proc. w rynku ciepła sieciowego i zatrudnia 3,4 tys. pracowników w całym kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!