Konkurs na projekt urządzenia do walki ze smogiem wydłużony

Konkurs na projekt urządzenia do walki ze smogiem wydłużony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Śląska Fundacja Młodzi Twórcy ogłosiła dodatkowy nabór w swym konkursie na projekt innowacyjnego urządzenia służącego do ograniczenia niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych. Wynalazek, np. filtr czy absorber, ma być niedrogi, uniwersalny i łatwy w obsłudze.

Drugi termin nadsyłania zgłoszeń do ogólnopolskiego przedsięwzięcia pt. "Koniec smogu" upływa z końcem sierpnia.

Prezes fundacji Anna Dobrowolska powiedział PAP, że pomimo trudnego zadania, jakie postawiono uczestnikom, zainteresowanie jest. W pierwszym, zakończonym już naborze nadesłano 11 zgłoszeń "z wstępnymi, ogólnymi, bardzo ciekawymi propozycjami", a liczne zapytania w tej sprawie nadal do fundacji spływają.

Przedmiotem konkursu jest opracowanie projektu innowacyjnego urządzenia lub innego sposobu przyczyniającego się do ograniczenia niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych, takiego jak np. filtr, pochłaniacz czy absorber. Wynalazek powinien być niedrogi, łatwy w obsłudze i uniwersalny. Ta ostatnia cecha rozumiana jest przez organizatorów jako możliwość zastosowania wynalazku w kominach i w domach jedno-, i wielorodzinnych - na wsi oraz w mieście. Nie mogą to być urządzenia do obiektów przemysłowych.

"Ideą konkursu jest głównie ochrona środowiska, ochrona naszego zdrowia, jak również uniknięcie karania tych osób, które nie są w stanie kupić paliwa ekologicznego bądź drogiego pieca" - wyjaśniła prezes.

Do konkursu mogą zgłaszać się osoby indywidualne lub zespoły (wówczas jeden zespół zgłasza jeden projekt).

Konkurs składa się z czterech etapów. Pierwszym jest nadesłanie (w dodatkowym naborze - do końca sierpnia) zgłoszenia z pomysłem. Następnie do 15 września należy nadesłać projekty urządzeń. Z nich kapituła wyłoni te, które w ostatnim etapie będą na forum prezentowane (w formie multimedialnej lub ewentualnie makiety albo planszy).

Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody pieniężne. Fundacja zapowiedziała też pomoc w opatentowaniu wynalazków.

W kapitule zasiadają eksperci ds. ochrony środowiska: dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Szlęk, dr inż. Robert Kubica z Politechniki Śląskiej, dr hab. inż. Mariusz Filipowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr hab. inż. Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej, dr Marcin Głodniok z Głównego Instytut Górnictwa oraz dr inż. Krystyna Kubica - ekspertka z Polskiej Izby Ekologii.

Szczegóły można doczytać na stronie fundacji: www.fmt.org.pl.

Jak podała prezes, konkurs "Koniec Smogu" patronatem objęli już: marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa oraz naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa dr hab. inż. Stanisław Prusek.

Fundacja Młodzi Twórcy im. Piotra Dobrowolskiego (zmarłego w 2005 r. politologa z Uniwersytetu Śląskiego) działa od siedmiu lat. Zajmuje się głównie pomocą i wspieraniem młodych twórców, m.in. organizuje Ogólnopolski Konkurs Literacki "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich, skierowany do młodych, debiutujących literatów.

Problem wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu dotknął w sezonie zimowym wiele miast m.in. w woj. śląskim. Tam na początku roku w niektórych miejscach normy były przekroczone nawet o rekordowe ponad 1500 proc.

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, znaczenie ma również emisja spalin samochodowych. Smog powstaje w określonych warunkach atmosferycznych - przy wysokim ciśnieniu atmosferycznym i braku wiatru, które "dociskają" zanieczyszczenia do powierzchni terenu i utrudniają ich rozrzedzanie się.

Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.

Działania mające ograniczyć niską emisję w całym kraju podejmują zarówno samorządy lokalne, jak i regionalne m.in. w woj. śląskim w kwietniu przyjęto uchwałę antysmogową dla tego regionu. Zakazuje ona używania najbrudniejszych paliw (w tym mułów i flotokoncentratów) od września br. oraz nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych (w perspektywie do początku 2028 r.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konkurs na projekt urządzenia do walki ze smogiem wydłużony

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!