XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Konsultacje MG z samorządowcami ws. elektrowni jądrowej

Konsultacje MG z samorządowcami ws. elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Plany rządu i inwestora elektrowni jądrowej przedstawiali w środę w Warszawie przedstawiciele ministerstwa gospodarki oraz spółki PGE Energia Jądrowa samorządowcom z terenów, na których ma powstać pierwsza polska siłownia.

Na spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przyjechali m.in. przedstawiciele władz województw zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa. Nie pojawili się samorządowcy z gminy Mielno, której mieszkańcy w styczniu w lokalnym referendum opowiedzieli się przeciwko budowie na jej terenie elektrowni. Konsultacje zorganizowano w ramach rządowej kampanii informacyjnej "Poznaj Atom. Porozmawiajmy o Polsce z Energią".

Konsultacje potwierdziły ogromne zapotrzebowanie na informacje nt. planów rządu i inwestora - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska. "Przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządów byli bardzo dociekliwi, bardzo interesował ich nie tylko sam proces inwestycyjny, ale i łańcuch korzyści oraz skutków wynikających z tego typu inwestycji" - podkreśliła.

"Mówiliśmy o możliwości rozszerzenia rynku pracy, znalezienia zatrudnienia, nie tylko w samej elektrowni, ale w sektorze usług, który będzie się dynamicznie rozwijał, gdy lokalizacja zostanie wybrana. Mówiliśmy też o możliwościach wykorzystania przez gminy podatku od nieruchomości" - dodała Hanna Trojanowska.

P.o. prezes PGE Energia Jądrowa Witold Dróżdż przytoczył szacunki firmy doradczej KPMG, z których wynika, że z tytułu tego podatku do budżetu gminy - gospodarza elektrowni może trafiać nawet 36 mln zł rocznie, a sąsiednie gminy mogą mieć do podziału podobną kwotę.

Jesienią 2011 r. inwestor elektrowni - Polska Grupa Energetyczna - wskazała trzy potencjalne lokalizacje: Gąski w gminie Mielno w Zachodniopomorskiem, okolice Lubiatowa w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w gminach Gniewino i Krokowa w Pomorskiem.

"Jesteśmy gminą turystyczną i ci, którzy mają tu działki, domki, a mieszkają np. w Warszawie, są raczej niechętni" - powiedział PAP wójt gminy Choczewo Wiesław Gębka.

"Ale gmina brała już udział w budowie jednej elektrowni atomowej - tej nieskończonej w Żarnowcu - i mieszkańcy pamiętają te dobre chwile - spore zarobki, sporo miejsc pracy i liczą na to, że to wszystko wróci. Gmina ma dość duże bezrobocie i każde miejsce pracy jest bardzo ważne" - zaznaczył Gębka.

Biorący udział w dyskusji b. minister środowiska Andrzej Kraszewski podkreślał, że najtrudniejsze tematy można rozwiązać, gdy się ze sobą mądrze rozmawia. Jako przykład porozumienia podał działające składowisko odpadów promieniotwórczych w gminie Różan. Kraszewski podkreślał, ze obiekt przynosi korzyści zarówno społeczności lokalnej jak i sektorowi jądrowemu. Miasto Rożan poziomem rozwoju można dziś porównać z najlepiej rozwiniętymi miastami Bawarii - mówił prof. Kraszewski.

Plany rządu zakładają wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy ok. 6000 MW. W strategii PGE na lata 2012-2035 przewidziano, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego pierwszej siłowni nastąpi po 2020 r. Przedstawiciele Grupy mówili ostatnio o latach 2022-2023.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konsultacje MG z samorządowcami ws. elektrowni jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!