"Kopciuchy" odejdą do lamusa

"Kopciuchy" odejdą do lamusa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Energii zapowiedziało, że w ramach walki ze smogiem, wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży mułów, flotokoncentratów i generalnie paliwa podłej jakości do domowych kotłów.

Ilona Jędrasik z fundacji ClientEarth - prawnicy dla Ziemi mówi, że chodzi głównie o tak zwane "kopciuchy", do których wrzucano wszystko.

- Jeśli chodzi o najgorszej jakości paliwa skala jest na pewno duża. Chodzi nie tylko o muły i flotokoncentraty, to też jest węgiel brunatny, który nie nadaje się do spalania domowego. To jest surowiec, który można spalać w dużych elektrowniach, które mają bardzo dużo filtrów. Jednak dalej nie jest to bardzo czysta energia. Problemem są również mieszanki z dodatkiem węgla drzewnego, trudno ocenić jakiej jakości są te dodatki. To wszystko ma być zabronione – zapowiada ekspertka.

Nowe kotły  

Wiceminister rozwoju, Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że państwo pomoże wymienić stare kotły na nowoczesne, piątej generacji, w których nie można spalać złego paliwa, bo się po prostu wyłączą.

- Do sprzedaży do takich kotłów węgiel będzie konfekcjonowany, sprzedawany w mniejszych paczkach gotowych do podajnika. Będzie to węgiel kruszony. Obecnie kopalnie sprzedają 10 proc. do użytku indywidualnego, do ogrzewania domów i mieszkań. Dodamy do tego wprowadzenie specjalnej taryfy nocnej do ogrzewania prądem, znacząco ograniczającej cenę energii elektrycznej. Energia elektryczna w Polsce pochodzi bazowo z węgla, więc bilans sprzedażowy będzie widoczny – wyjaśnia gość.


Chodzi o pieniądze

Stosowanie paliwa złej jakości to z jednej strony brak wiedzy, czyli edukacji, ale z drugiej - problem społeczny - dodaje wiceminister Emilewicz.

- Problem palenia wszystkim tylko nie paliwem w piecach jest również problemem ludzi biednych, ubóstwa energetycznego. Wprowadzimy przymus legislacyjny jakim będzie rozporządzenie, a z drugiej strony będzie wsparcie, dla tych których nie stać na paliwo inne niż dobre i zdecydowanie nie stać ich na taki kocioł. W efekcie chcemy, żeby te osoby mogły sobie zainstalować takie kotły i żeby było ich stać na zakup dobrej jakości paliwa – podkreśla.

Jeżeli Ministerstwo Energii szybko przygotuje nowelizację ustawy, to potem będzie ją musiała notyfikować Komisja Europejska, co jest w zasadzie formalnością - mówi Ilona Jędrasik.

- Tego typu zakazy funkcjonują już w wielu państwach unijnych – dodaje.

Jest zatem szansa, że już w następnym sezonie grzewczym w wielu rejonach Polski będzie można oddychać czystszym i zdrowszym powietrzem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Kopciuchy" odejdą do lamusa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!