Korea Południowa pokazała w Warszawie swój potencjał atomowy

Korea Południowa pokazała w Warszawie swój potencjał atomowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy z Korei Południowej zaprezentowały 20 września w Warszawie swój potencjał w sektorze energetyki jądrowej podczas pierwszego Polsko-Koreańskiego Forum Jądrowego. Koreańczycy deklarują, że są zainteresowani udziałem w polskim programie jądrowym.

  • Polska szykuje się do budowy elektrowni atomowej.
  • Atom ma pozwolić nam na dostosować miks energetycznych do wymogów Unii Europejskiej na przyszłe lata.
  • Południowokoreańskie firmy posiadają spore doświadczenie w energetyce jądrowej.

Jak podkreślił otwierając Forum ambasador Korei Południowa w Polsce Sung-Joo Choi, "jako strategiczny partner Polski, Republika Korei jest gotowa wziąć udział w projekcie polskiej elektrowni jądrowej, na zasadzie obopólnych korzyści". Ambasador przypomniał, że zgodnie z deklaracją o strategicznym partnerstwie z 2013 r. Polska i Korea Płd. są zobowiązane do wspólnego poszukiwania istotnych obszarów wzajemnie korzystnej współpracy.

Koreański państwowy koncern KHNP (Korea Hydro&Nuclear Power) trzy lata temu znalazł się w gronie pięciu firm gotowych stanąć do procedury wyłonienia partnera przy budowie polskiej elektrowni jądrowej. Nowy rząd postanowił zmienić wiele założeń Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Jak zapewniali w czwartek podczas Forum przedstawiciele Departamentu Energii Jądrowej w ME, PPEJ jest obecnie aktualizowany, a do końca roku mają nadzieję uzyskać aprobatę rządu dla najważniejszych modyfikacji - zmiany modelu biznesowo-finansowego oraz harmonogramu. Dodatkowo, do końca roku powinna być również gotowa polityka energetyczna państwa, zakładająca pojawienie się w Polsce energii z atomu.

Celem PPEJ pozostaje wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych o sumarycznej mocy rzędu 6 GW. Polski wkład do pierwszej ma być rzędu 30 proc., a docelowo 60 proc. Andrzej Sidło z DEJ oceniał, że wskaźnik 30 proc. może być osiągnięty bez problemu, a polski przemysł jest gotowy dostarczyć odpowiednich komponentów i usług, ale 60 proc. to już cel ambitny. Przypomniał, że DEJ zidentyfikował w Polsce bardzo dużo firm, mających doświadczenia z energią jądrową - albo poprzez produkcję komponentów, albo przez udział w budowach za granicą. Także w budowanej przez Koreańczyków elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mamy polskie firmy i specjalistów - podkreślił Sidło. Co więcej, jego zdaniem, Koreańczycy mogą poprzez współpracę z polskimi firmami wejść na rynki państw UE, mających elektrownie atomowe.

Prezes KHNP Jae-hoon Chung zauważył z kolei, że od lat 70., kiedy Korea Płd. kupiła zagraniczną technologię, bez ustanku w nią inwestuje, opracowała własne produkty i zaczęła je z powodzeniem eksportować, czego przykładem jest budowa elektrowni Barakah. "Prowadzimy rozmowy nt. budowy elektrowni jądrowych między innymi z Polską, Czechami i Arabią Saudyjską" - dodał Jae-hoon Chung. Przedstawiciele koncernu zapewniali, że mimo iż obecny rząd Korei Płd. dąży do ograniczenia udziału atomu w produkcji energii elektrycznej w Korei, to firma inwestuje w prace rozwojowe nad atomem, m.in. małym reaktorem modułowym czy reaktorem IV generacji.

Koreańczycy opracowali, używają i eksportują APR 1400 reaktor ciśnieniowy o mocy 1400 MWe, z wieloma elementami bezpieczeństwa pasywnego. Konstrukcja ta spełnia wszystkie najnowsze wymagania bezpieczeństwa UE i zdobyła stosowny certyfikat EUR. Koreańczycy certyfikują ją również w USA.

Swoje możliwości zaprezentował także koncern Doosan Heavy Industries&Construction, który produkuje najważniejsze elementy tzw. wyspy jądrowej w elektrowni - zbiorniki i głowice reaktora, wytwornice pary i to dla różnych konstrukcji. Z fabryki Doosan w Changwoon pochodzą m.in. najważniejsze elementy reaktorów AP1000 firmy Westinghouse, budowanych w USA i w Chinach, powstało tam też ponad 70 wytwornic pary dla różnych klientów. Doosan buduje też elementy konwencjonalne, jak turbiny czy generatory. W naszej fabryce jesteśmy w stanie wyprodukować od zera pięć kompletnych zespołów reaktora APR na rok - podkreślał Mariusz Marciniak z Doosan. Przedstawiciele koncernu zapewniali, że są gotowi transferować do Polski technologie produkcyjne i udzielać różnego rodzaju wsparcia polskim producentom.

Na Forum zaprezentowały się również polskie firmy, gotowe podjąć współpracę z Koreańczykami: GOTECH, Rockfin, APS Energia, Famet, Ecol - specjalizujące się w budowie i montażu najróżniejszych instalacji przemysłowych, od elementów wysokociśnieniowych po systemy awaryjnego zasilania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Korea Południowa pokazała w Warszawie swój potencjał atomowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!