Korekta praw do CO2: zyska energetyka

Korekta praw do CO2: zyska energetyka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort środowiska zmienia projekt podziału praw do emisji dwutlenku węgla na najbliższe pięć lat. Nowa propozycja jest mniej korzystna m.in. dla hut i cementowni, ale zyska na niej energetyka.

- Przemysł straci 6 mln ton uprawnień, które trafią do energetyki - ujawnił na środowej konferencji prasowej Tomasz Chruszczow, wiceprzewodniczący Forum CO2, grupującego producentów stali, szkła, cementu, wapnia i papieru. - To bardzo niepokojące doniesienia - ocenił.

W projekcie Krajowego Rozdziału Uprawnień na lata 2008 - 2012 (KPRU II), który Ministerstwo Środowiska przedstawiło pod koniec ubiegłego roku, przemysł dostał prawa do emisji niemal 80 mln ton CO2 rocznie. Przydział dla sektora energetyki opiewał na 116,5 mln ton tego gazu. Elektrownie oceniały, że jest to przynajmniej o 25 mln ton CO2 za mało w stosunku do ich potrzeb - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Po protestach minister środowiska Maciej Nowicki zapowiedział poprawienie projektu KPRU II. Więcej uprawnień do emisji dostać miały przede wszystkim elektrociepłownie. Ministerstwo Gospodarki stara się, by zwiększono także przydział CO2 dla elektrowni. Do końca lutego nasz KPRU II musi zatwierdzić Bruksela - napisała "Rz".

Problemu by nie było, gdyby Komisja Europejska przyznała Polsce tyle praw do emisji, o ile wystąpiliśmy. Rząd się starał o 284 mln ton, a Komisja przyznała 208,5 mln t. Polska zaskarżyła tę decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Liczy na kompromisowe rozwiązanie - przypomina "Rz".

Zobacz także:
S. Krystek: Afera z podziałem limitów CO2
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korekta praw do CO2: zyska energetyka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!